Komentarz synoptyka: 2023-11-30

Wygięta na południe wstęga głównego frontu polarnego, otaczająca do tej pory elipsoidalny obszar chłodu obejmujący środkową Europę, Skandynawię i Bałtyk zmieniać się będzie stopniowo na wydłużoną zatokę z osią od centrum chłodu nad Zatoką Fińską i wtórnym centrum nad południem Skandynawii, przez wybrzeża Morza Północnego, Kanał Angielski nad Zatokę Biskajską i dalej nad Portugalię. Na południe od tej osi biegnie i biec dalej będzie aktywna strefa frontowa, która ciągnie się od Ukrainy przez południe Polski, Czechy, Bawarię , Alpy, Zatokę Lwią, dalej poprzez Katalonię aż po Andaluzję i Gibraltar i nad Maroko. Wczorajszy niż znad Ukrainy jest już nad Smoleńskiem i Pskowem, następny zbliża się (w prognozach) do Polski na piątek i sobotę.

Prąd strumieniowy znowu zwiększa swoją aktywność, dzisiaj po południu i wieczorem nad Czechami, Saksonią i Dolnym Śląskiem i dalej nad Niemcami i Francją prędkość w jego osi dojdzie do 150kt (270km/h), tak będzie pędziło powietrze na poziomie FL310 (ok.9,3km) awiacja.imgw.pl/significant-europejski także na średnich i niższych poziomach prędkości będą wysokie, na 500hPa rzędu 100km/h. Szybki ruch w górnych warstwach troposfery to przenoszenie znad południa Europy wilgotnych mas powietrza i chmur warstwowych wysokich i średnich. Te chmury przemieszczają się nad warstwą chłodnego powietrza zalegającą bliżej podłoża, gdzieś do poziomu 850hpa. Położenie i ruch chmur związanych z prądem strumieniowym oraz systemem głównego frontu polarnego dobrze widoczne są na zobrazowaniach AIRMASS dostępnych ze strony www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html prowadzonej przez Czeską Służbę Pogody.

Dzisiaj jeszcze podobny do wczorajszego dzień, cały kraj jest w obszarze chłodniejszego powietrza przy podłożu i pod skrajem chmur frontowych, więcej jest ich nad południowym pasem, tam też może nieco poprószyć drobny śnieg, więcej będzie go we wschodnich Karpatach i Bieszczadach. Dalej w pasie północnym, na Pomorzu i Mazurach pojawiać się mogą opady śniegu lub krupy śnieżnej o charakterze przelotnym, ze zmienną intensywnością ale lokalnie występujące. Także zachmurzenie wewnątrzmasowe w północnej i środkowej części kraju może się okresami zmniejszać, w nocy skutkuje to wypromieniowaniem i obniżaniem temperatury (w Białymstoku o 5 rano było -12 stopni), ale w ciągu dnia może temperatura lokalnie dojąc do zera czy +1 stopnia.

Jutro pod wieczór na południu kraju pojawią się ciągłe opady śniegu, związane z kolejnym niżem wędrującym wzdłuż frontu, nie będzie on aż tak aktywny jak te zaciągające ciepłe i wilgotne powietrze znad Turcji i Morza Czarnego nad wschodnią Ukrainę, ale jest prognozowany przez modele numeryczne drogą na południe od Alp, przez północny Adriatyk, Chorwację, Serbię Węgry nad Rumunię i znów nad Ukrainę, ale jej zachodnią część, graniczącą z Polską. Północny skraj „czapy” opadów niżowych wejdzie nad Polskę i przemieszczać się będzie na wschód z niewielkim odchyleniem ku północy od piątkowego popołudnia przez noc, całą sobotę i zanikać będą dopiero w nocy z soboty na niedzielę. Największa intensywność tej strefy śniegu to 2 mm/h, tak będzie padać w sobotę na Podkarpaciu. Śnieg znów sięgnie nad południowy pas kraju, granicę śniegu można szacować od Zgorzelca przez Wieluń, Kielce, Puławy, Włodawę. Mała intensywność opadu śniegu i temperatury bliskie zeru powodować będą, że śnieg będzie dość gęsty, nie puszysty i nie grożą nam zawieje i zamiecie, ale znając fantazję polskich kierowców można spodziewać się sporych utrudnień komunikacyjnych, bo mniej ważne drogi mogą nie być odśnieżone.

W całym obszarze Polski także dzisiaj temperatura nie podniesie się powyżej zera (za wyjątkiem zachodniego Pomorza, tam zero). Wiatr dzisiaj spokojniejszy, ze wschodu skręcający na północny. Spore zachmurzenie warstwowe nie sprzyja nocnym spadkom temperatury, jedynie lokalnie, głównie na Mazurach i Podlasiu, gdzie chmury będą w nocy cieńsze temperatura spaść może do minus 8-10 stopni. Dalej więc łagodna zima, więcej śniegu na południu kraju, a sporo już w górach.

Maciej Ostrowski, 30 listopad 2023; 07:45

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/

ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł