Komentarz synoptyka: 2023-12-02

Uwaga, na południu i południowym wschodzie kraju, od wschodnich Sudetów przez Śląsk, Małopolskę oraz Podkarpacie, a także południowe obszary kielecczyzny oraz Roztocza i środkowej Lubelszczyzny, spodziewane są intensywne opady śniegu mokrego, utrzymujące się przez długi czas, miejscami trwające blisko dwie doby. Powodować one będą szybki przyrost pokrywy śnieżnej, od około 15 do około nawet 30 cm. Natomiast w Karpatach Wschodnich, a zwłaszcza w Bieszczadach stopniowo opady mokrego śniegu przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem oraz w opady deszczu, powodujące gołoledź. To ona może powodować zagrożenia dla szeroko rozumianej infrastruktury, poprzez łamanie gałęzi, zrywanie linii energetycznych oraz poważne utrudnienia w komunikacji na drogach, a także na chodnikach.

Układem barycznym prowadzącym intensywne i długotrwałe opady jest niż śródziemnomorski z ciśnieniem 990 hPa lokujący się u podnóża Alp, nad Niziną Padańską, a rozległą zatoką skierowaną na północny wschód się sięga aż po Austrię, Węgry, Czechy, Słowację i nasze południe oraz południowy wschód. Prowadzi on opady śniegu na froncie ciepłym, które w porze nocnej weszły do nas znad Czech i Słowacji, a obecnie sięgają już po całe nasze południe, osiągając rubież: Zamość, Sandomierz, a dalej na zachód po Wrocław i Legnicę. Niebawem będzie on „przewalał się” przez Alpy, by odbudować się nad Słowacją i kontynuować swój ruch na północny wschód, przejściowo przez nasze Bieszczady, podczas kierowania się nad Wołyń, co nastąpi już w środku nocy. Do rana osiągnie rubież pogranicze: ukraińsko-białoruskie, z tendencją do wychodzenia nad Rosję.

To podczas jego przemieszczania się, stale utrzymywać się będą opady mokrego śniegu, występujące po jego chłodnej stronie, rozprzestrzeniające się w kierunku północnym, wieczorem osiągające rubież: Łużyce na zachodzie, a kolano Bugu na wschodzie. Przejściowo w niewielkim fragmencie ciepłego sektora, w Bieszczadach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem oraz opady deszczu, zamarzające na wychłodzonym podłożu. To tutaj temperatura przejściowo przejdzie przez zero w górę, na około 2, 3 stopnie, a lokalnie nawet 4 stopnie. Poza wspomnianymi opadami jednostajnymi, słabe opady śniegu, a w pasie wybrzeża opady śniegu z deszczem o charakterze przelotnym, wychodzące znad Bałtyku przesuwać się będą nad naszym zachodem w kierunku południowym. Lokalnie może poprószyć także na północnym wschodzie. Temperatura przeważnie na małym plusie, tylko na wybrzeżu oraz przejściowo w Bieszczadach na małym plusie. Wiatr z sektora północnego, na wschodzie północno wschodni, na zachodzie północny, a w pasie wybrzeża i na krańcach północnych słaby, z kierunków zmiennych, a lokalnie cisza wiatrowa. Przejściowo podczas przesuwania się ośrodka niżowego, dość silny i porywisty, w porywach sięgający 13, 15 m/s.

Nocą, kiedy to ośrodek niżowy będzie oddalał się na północny wschód, ustępować będą intensywne opady jednostajne, stopniowo znad Łużyc, Śląska Dolnego i Górnego, Małopolski, by na przełomie nocy i dnia opuścić nasz kraj. Ale to nie koniec opadów śniegu, Wraz oddalaniem się niżu, otwierać się będzie coraz szerzej przestrzeń dla napływu chłodnego powietrza znad Bałtyku, w którym występować będą słabe opady śniegu, zarówno o charakterze przelotnym, jak i jednostajnym. W pasie stosunkowo ciepłego wybrzeża występować będą przelotne opady deszczu ze śniegiem. Wiatr stopniowo przechodzić będzie na północno zachodni, od słabego na północy, do umiarkowanego w dzielnicach centralnych, dość silnego i porywistego w dzielnicach południowych, w porywach dochodzący do 13, 16 m/s.

To w ciągu najbliższej doby, a jutro po epizodzie z intensywnymi opadami śniegu, przy napływie chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, postępować będzie kompensacja ciśnienia, powodująca rozbudowę wyżu w krajach alpejskich i przy alpejskich. Po jego północnej stronie z powodzeniem rozbudowywać się będzie klin wyżowy w kierunku Skandynawii, My będziemy po jego wschodniej, chłodnej, by nie powiedzieć zimnej stronie. Nadal napływać będzie do nas znad Bałtyku z przyległościami umiarkowanie zimne powietrze pochodzenia arktycznego, mające chwiejną równowagę termodynamiczną. Nadal występować będą przelotne opady śniegu już na całym obszarze kraju. Wiatr północno zachodzi z tendencją do zmieniania się na zachodni, umiarkowany, a w rozszerzającej się strefie od wybrzeża środkowego po rozległy południowy wschód dość silny i porywisty, w porywach osiągający przeważnie 12, 15 m/s. Temperatura rozłożona strefowo od najcieplejszego wybrzeża z temperaturą około zera, a lokalnie nawet 2, 3 stopni, po krańce południowe -2, -4 stopnie.


Ryszard Olędzki,
2 grudnia 2023r., godz. 7.15

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.
Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł