Komentarz synoptyka: 2023-12-03

Żywioły natury ucichły i spokojnie oddychamy świeżym powietrzem pochodzenia arktycznego, zaciąganego w tylnej części aktywnego niżu z rodowodem genueńskim, który po opuszczeniu naszego kraju lokuje się nad Wołyniem, w drodze na północny wschód do trójkąta granicznego pomiędzy Białorusią, Ukrainą i Rosją, skąd wejdzie nad zachodnią Rosję. Po jego zachodniej stronie pozostały resztki zachmurzenia opadowego na froncie okluzji przerzuconej przez jego plecy, a rozciągającego się od Pomorza Gdańskiego przez zachodnią Wielkopolskę nad Śląsk i Małopolskę oraz sąsiadującą część Moraw (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Słabe opady śniegu związane bezpośrednio z tym niżem, występują nad niemal całym obszarem kraju, z wyraźną tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim, a opuszczać będą nasz kraj dopiero w porze nocnej. W tym samym czasie coraz szerzej od dzielnic zachodnich otwierać się będzie droga dla chłodnego powietrza arktycznego o dużym potencjale chwiejności, bezpośrednio napływającego znad Bałtyku, po zachodniej stronie „starego niżu” z rodowodem atlantyckim, nadal lokującego się nad środkowym Bałtykiem. To w tym powietrzu o dużym potencjale chwiejności, z powodzeniem występować będą przelotne opady, w pasie wybrzeża deszczu ze śniegiem, a na pozostałym obszarze już tylko śniegu.

Zatem przed nami pogoda pochmurna z opadami mokrego śniegu, przy temperaturze na małym minusie, lokalnie w dzielnicach zachodnich oraz w pasie wybrzeża zbliżona do około zera. Wiatr przeważnie północno zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący 12, 15 m/s. W ciągu dnia, w miarę oddalania się niżu, przechodzący na zachodni z tendencją do wyraźnego słabnięcia.

W tym samym powietrzu pochodzenia arktycznego, postępować będzie kompensacja ciśnienia i rozbudowywać się będzie wał wyżowy łączący stary wyż znad Skandynawii z rozległym cieplejszym wyżem znad zachodniej i południowo zachodniej Europy, a na południu sięgający po Wyspy Kanaryjskie i północno zachodnią Afrykę. To ten rozległy wał wyżowy, stopniowo przesuwający się w kierunku wschodnim zajmować będzie miejsce po niżu genueńskim. Natomiast stary niż, znacznie dłużej zatrzyma się w rejonie Bałtyku i nadal kierować będzie nad nasze dzielnice północno wschodnie wilgotne powietrze o znacznym potencjale chwiejności. Tutaj wciąż utrzymywać się będą przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze pogodnie, ale noce ze znacznymi spadkami temperatury, już najbliższa noc na południu kraju, przy większych rozpogodzeniach, z temperaturą dwucyfrową, nawet od -10, do -15 stopni. Dniami na małym minusie, a noce z mrozem, ale lokalnie jeszcze na południu z temperaturą na poziomie -10-ciu stopni.


Ryszard Olędzki,
3 grudnia 2023r., godz. 6.45


PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.
Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Udostępnij artykuł