Komentarz synoptyka: 2023-12-04

Kolejny dzień umiarkowanej zimy upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia na południu kraju, jednak w ciągu dnia wzrastające do dużego, na pozostałym obszarze przeważać będzie duże zachmurzenie, na północy i północnym wschodzie możliwe słabe przelotne opady śniegu, temperatura -5--7°C na południu, -2 do 0°C w centrum i na zachodzie kraju Umiarkowany i słaby wiatr powieje początkowo z południowego zachodu, później skręcać będzie na południowo wschodni, w rejonach górskich może być porywisty i powodować zamiecie i zawieje śnieżne. W nocy możliwe spadki temperatury do około 15°C -10°C na południu, -5 -7°C w centrum i około -2°C nad morzem.

Nad południowo wschodnią częścią kontynentu zalega układ wyżowy, sięgający klinem od południowego wschodu nad nasz obszar. Pod wpływem rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich klin powoli wycofuje się na wschód. Już w późnych godzinach wieczornych i nocą od zachodu zacznie spadać ciśnienie, wzrastać gradient ciśnienia i prędkość wiatru, by jutro i we środę cyklonalna cyrkulacja obejmie obszar całego kraju. Napłynie nieco cieplejsza masa powietrza, tak że druga połowa tygodnia i następny tydzień zapowiada się „odwilżowo”.

Aktualną, wielkoskalową sytuację baryczną dobrze ilustrują zdjęcia satelitarne www.sat24.com/pl-pl i dane z europejskiej sieci radarowej www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Charakterystyczny jest dobrze widoczny nad Atlantykiem napływ chłodnej masy z północy aż Półwysep Iberyjski, ilustrowany przez komórkową strukturę zachmurzenia w tej masie.

W Barbórkę trudno nie przytoczyć chyba najpopularniejszego przysłowia w dwu wersjach:

„Barbara po wodzie Boże Narodzenie po lodzie”
„Barbara po lodzi święta po wodzie”

Ryszard Klejnowski

4 grudnia, poniedziałek, 338 dzień 2023 roku; 10:15

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.

Udostępnij artykuł