Komentarz synoptyka: 2023-12-05

Za nami najchłodniejsza dotąd noc w tej edycji meteorologicznej zimy; na niemal wszystkich stacjach synoptycznych IMGW zanotowano o godzinie 7.00 temperaturę poniżej -5°C, a temperatura odczuwalna w wielu lokalizacjach osiągała -10-do -15°C. dzisiaj w dzień, przy umiarkowanym i dużym zachmurzeniu temperatura od -5, -3°C na północnym wschodzie, -3,-1°C na pozostałym obszarze kraju; możliwe słabe opady śniegu, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych Jutro podobny typ pogody, z niewielkimi opadami śniegu, będzie nieco cieplej, tak nadchodzącej nocy, jak i w dzień.

Polska znajduje się w obszarze przejściowym między rosyjskim wyżem na północnym wschodzie a aktywnym niżem z centrum nad krajami Beneluxu na zachodzie. Napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego z południowego wschodu i wschodu, nad zachodzie regiony zacznie napływać niebawem cieplejsza masa, jednak blokada wyżowa ze wschodu nie pozwoli na dalsze przemieszczanie się niżu na wschód. Niemal do końca tygodnia utrzymywać się będzie stan równowagi między wyżem a niżem – w ogólnym polu wysokiego ciśnienia i przy całkowitym i dużym zachmurzeniu, temperatura tak w dzień jak i w nocy utrzymywać się będzie kilka stopni poniżej zera. Dopiero od niedzieli / poniedziałki decydująca role odgrywać będzie kolejny niż znad Atlantyku, zapewniając napływ cieplejszej masy polarnej morskiej.

Aktualne położenie układów frontowych obrazują zdjęcia satelitarne www.sat24.com/pl-pl, a strefy aktywniejszej konwekcji i opadów przedstawiają dane radarowe www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Możemy obserwować wyraźnie rozmywanie się struktur chmurowych niżu w polu wysokiego ciśnienia w wyżu.

Dla wyjaśnienia panującego od kilku dni chłodu, nie notowanego od wielu lat na początki grudnia spójrzmy na mapy topografii 500-1000 hPa przedstawiające grubość warstwy atmosfery między tymi poziomami, pośrednio odzwierciedlające średnią jej temperaturę: charts.ecmwf.int/products/medium-t-z?base_time=202312041200&level=1000&projection=opencharts_europe&valid_time=202312051500 . Jak widać, arktyczny chłód rozlał się szeroko nad kontynentem, sięgając daleko na południe, nad Bałkany. Projekcja tej mapy ECMWF na najbliższy tydzień pokazuje, że ta chłodna masa zalegająca w górnej zatoce okołobiegunowej strefy niżowej jest bardzo stabilna, przesuwając się bardzo powoli na wschód, jednak nie wycofując się na północ. Może to zwiastować utrzymywanie się w najbliższych dniach w miarę stabilnej, łagodnej zimowej aury, jednak z możliwością znacznych spadków temperatury nocą.


Ryszard Klejnowski

5 grudnia, wtorek, 339 dzień 2023 roku; 7:15

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/offer/KURSY_UO_2023_24/programme/K-PMiEWWoPwP/

Udostępnij artykuł