Komentarz synoptyka: 2023-12-06

Po mroźnej nocy, w całym kraju o godzinie 5.00 temperatura spadła poniżej zera, najchłodniej -11,6°C było w Kielcach; w dzień zanotujemy około -3/-5°C na północnym wschodzie do 0/+1°C na zachodzie i południowym zachodzie. Przeważać będzie zachmurzenie duże z przejaśnieniami na wschodzie, możliwe będą słabe opady śniegu oraz duże z opadami deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu lub mżawki mogących powodować gołoledź Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego wschodu lub wschodu, obniżając temperaturę odczuwalna o około 5 stopni Najbliższa noc już cieplejsza, z temperaturą w okolicach zera stopni, tylko na północnym zachodzie i w górach spadnie o kilka stopni poniżej, jutro w dzień w niemal całym kraju, z wyjątkiem północnego wschodu temperatura w okolicach zera, z możliwością słabych opadów śniegu, głównie na południu.

Obszar naszego kraju zajmuje przejściowe miejsce między rozległym wyżem znad północnej Rosji i Półwyspu Skandynawskiego a niżem znad północnych Niemiec i Jutlandii. Związane z niżem zachmurzenie, w tym na zafalowanym froncie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl oraz zobrazowaniach w radarów europejskich www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/
Na zobrazowaniach radarowych z sytemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ zauważymy opady, gdy w ciągu dnia będą pojawiać się na zachodzie i południu kraju.

Na zdjęciach satelitarnych obserwujemy zachmurzenie frontowe aktywnego niżu nad Atlantykiem, szybko zmierzające ku kontynentowi. Jednak jego dalszy postęp na wschód będzie powstrzymywany przez wyż rosyjski, którego „przełamanie” może nastąpić w niedzielę / poniedziałek. Do tego momentu, dwudniowym względnym ociepleniu, aura drugiej połowy tygodnia będzie zdominowana wpływem wyżu z wschodu, ze spadkami temperatury poniżej zera. W następnym tygodniu czeka nas znaczniejsze ocieplenie, może nie do +15°C jak to wieszczą niektóre media, lecz poziom 8-10°C wydaje się, według wielu modeli prognostycznych w pełni realny.

Taki powolny proces grudniowego ocieplenia możemy analizować na podstawie map wyższych poziomów w troposferze. Na przykład na mapach 850 hPa obserwujemy że arktyczny chłód obejmuje dzisiaj niemal cały kontynent po Bałkany, Pireneje i Wyspy Brytyjskie: charts.ecmwf.int/products/medium-t-z?base_time=202312051200&level=850&projection=opencharts_europe&valid_time=202312060300 . Powoli obszar chłodu wycofuje się na wschód, dopiero w niedzielę / poniedziałek zaznacza się nad naszym obszarem cieplejsza masa powietrza, związana z cyrkulacją atlantyckiego niżu.

Dzisiaj Mikołajki, Dzień Św. Mikołaja, zajrzyjmy więc do Finlandii, na koło podbiegunowe do siedziby Św. Mikołaja: www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html

Tam zima jeszcze łagodna, co widzimy na wieżowym termometrze, pożałować można białego śniegu, lecz w Jakucji na Syberii w miejscowości Izma temperatura spadła wczoraj do -57.8°C.

Ryszard Klejnowski

6 grudnia, środa, 340 dzień 2023 roku; 7:10

UWAGA: Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/offer/KURSY_UO_2023_24/programme/K-PMiEWWoPwP/

Udostępnij artykuł