Komentarz synoptyka: 2023-12-08

Nad kontynentem, a szczególnie w jego wschodniej i centralnej części nie zmienia się istotnie sytuacja synoptyczna, dalej panuje rozległy, mroźny wyż o ciśnieniu dochodzącym do 1050hPa, obejmujący północną część Rosji i sięgający na południe do Ukrainy, na zachód do Białorusi, Bałtyku, północnej Skandynawii. Natomiast nad Atlantykiem dominują niże, jeden z nich o ciśnieniu w centrum 960hPa zbliża się do Szkocji, pójdzie prosto na wschód, nad Morze Północne bowiem naturalna droga nad cieplejszymi obszarami Morza Norweskiego jest zablokowana przez klin wyżu rosyjsko-skandynawskiego. Kolejny silny niż widoczny jest nad Prądem Zatokowym, ciśnienie w jego centrum znów spadnie do 940hPa, a w jego południowej części, pod silnym prądem strumieniowym przemieszczać się będzie na wschód wyraźny wycinek ciepłego powietrza, od soboty musimy liczyć się z postępującą od zachodu odwilżą.

Równowaga miedzy wychłodzonym, stabilnym wyżem północno rosyjskim a dynamicznymi niżami nad dalej ciepłym Atlantykiem potrwa jeszcze dzień na zachodzie, dwa-trzy na wschodzie kraju. Istotną rolę w utrzymywaniu stabilnych warunków pogodowych gra wyraźna inwersja osiadania, która w rozległym wyżu sięga też na jego krawędzie, powodując, że chłodne powietrze przy podłożu dopływa nad wschodnią i centralną Polskę z południowego wschodu, znad Ukrainy i Mołdawii, nad zachodnią z południa znad Czech i Dolnej Austrii. Powyżej 1,5 km widać już napływ z zachodu i północnego zachodu, to już wpływ działania niżów atlantyckich i związanej z nimi cyrkulacji zachodniej i prądu strumieniowego.

Tak więc dzisiaj w prognozach naszego modelu dalej prawie pełne zachmurzenie niskimi chmurami, pod nimi wilgotne i chłodne powietrze, o temperaturze około i nieco poniżej zera. Słabego śniegu już dzisiaj nie będzie, bowiem chmury są i będą trochę cieńsze, na pogórzach Karpat i Sudetów także możliwe są okresowe przejaśnienia czy rozpogodzenia – tam działa efekt fenowego przypływu powietrza przez góry, osiadania po zawietrznej, adiabatycznego wzrostu temperatury i zaniku chmur. Wieczorem i w nocy od zachodu przemieszczać się będzie słaba strefa opadów śniegu z deszczem, w centrum w sobotę będzie to słaby śnieg. Aktywniejszy front, już z opadami deszczu na pogórzach, a w górach mokrego śniegu dojdzie do Dolnego Śląska w nocy z soboty na niedzielę. W górach, szczególnie w Sudetach, Tatrach i w zachodniej części Beskidów mogą pojawić się trudne warunki na drogach. O intensywności opadów można wnioskować na podstawie meteorogramu naszej miejscowości, w przybliżeniu szacować można że 1 mm opadu suchego śniegu (padającego przy temperaturze poniżej -3 stopni) to przyrost pokrywy śniegu o 1 cm, przy padającym mokrym śniegu co najwyżej 0,5 cm.

W pochmurnej masie powietrza panuje temperatura o nadzwyczaj wyrównanym przebiegu dobowym, różnice między dniem a nocą rzędu dwóch stopni, na wschodzie całą dobę poniżej zera (-4 w nocy, -2 w dzień), na zachodzie i w centrum kraju około zera w nocy, zaś w ciągu dnia odwilż i przejście przez zero na dodatnią stronę. Gdy temperatura przechodzi przez zero to jeszcze podłoże utrzymuje jakiś czas ujemną temperaturę i często występuje śliskość nie odśnieżonych chodników, także szyby i karoserie samochodów wymagają odśnieżenia. Umiarkowany wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest wyraźnie, o 5-7 stopni niższa jak „rtęciowa”, tak ubierajmy się na zakupy czy jeszcze zimowy spacer.

Maciej Ostrowski, 8 grudnia 2023; 07:40

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Ostatnie dni do rozpoczęcia kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce”, zaczynamy od najbliższego weekendu. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.. Więcej szczegółów i zapisy uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow/1458-podstawy-meteorologii-i-elementy-wykorzystania-wiedzy-o-pogodzie-w-praktyce-kurs-zdalny/

ZAPRASZAMY

Udostępnij artykuł