Komentarz synoptyka: 2023-12-11

Po przesunięciu się potężnego wyżu (1056 hPa) znad Rosji europejskiej nad Syberię (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ), otworzyła się szeroka droga dla niżów atlantyckich, prowadzących kolejne fronty atmosferyczne z opadami deszczu, poprzedzane opadami deszczu ze śniegiem, a na ich czole mokrego śniegu, w obszarach jeszcze z temperaturą ujemną oraz pokrywą śnieżną. Natomiast za kolejnymi frontami nasuwało się coraz cieplejsze powietrze polarne, nad Niemcami i Holandią na poziomie 7, 9 stopni, a nad Belgią i północną Francją, już z temperaturą dwucyfrową, na poziomie 10, 13 stopni. Na naszym zachodzie, temperatura maksymalna sięgnęła +5, +8 stopni, a izoterma zero stopni osiągnęła rubież, mniej więcej wzdłuż doliny Wisły, od jej ujścia i niemalże do samych jej źródeł oraz wschodnią Małopolskę. Na pozostałym obszarze kraju, pod pokrywą śnieżną nadal jeszcze był lekki mróz, na poziomie -1, -3 stopnie.

W nocy pochód ciepła w kierunku wschodnim był kontynuowany, a nad ranem temperatura ujemna już tylko w górach oraz na północnym wschodzie i na krańcach wschodnich Lubelszczyzny. Najcieplejszy pozostał nasz zachód z temperaturą 5 stopni i nieco wyższą. Istotna zmiana dokonała się w polu wiatru, który zmienił swój kierunek z południowo wschodniego na południowy, pozostając z prędkością przeważnie 12, 20 km/h, a w obszarach górskich i podgórskich silniejszy, przeważnie 20, 25 km/h, a lokalnie nawet 35, 40 km/h. Nadal pada, śnieg w górach i na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze już tylko deszcz jednostajny i przelotny, a lokalnie deszcz ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza przy temperaturze około zera i jeszcze niższej przy podłożu, występują opady marznące. Ciśnienie nadal spada, od około 1,5 hPa/3 godz. na wschodzie, do około 3 hPa/godz. na krańcach zachodnich. To efekt przesuwania się głębokiej zatoki niżowej związanej z niżem atlantyckim znad południowych akwenów Morza Północnego oraz resztek poprzedniego niżu, który już wypełnił się zimnym powietrzem (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ).

Główna strefa frontowych opadów deszczu, słabych i umiarkowanych jest szeroka i rozciąga się od Pomorza w kierunku południowym po Śląsk Górny i Małopolskę, ale miejscami występują obszary bezopadowe, zwłaszcza nad dzielnicami południowymi (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=16993 ) i (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=17013 ), wykazująca tendencję do przesuwania się w kierunku wschodnim.

Taki jest stan warunków atmosferycznych o poranku. A w ciągu dnia wspomniany niż będzie stopniowo wchodził nad pogranicze duńsko-niemiecką, z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim, by w porze nocnej po opuszczeniu naszych dzielnic północnych kierować się będzie przez Obwód Kaliningradzki nad Litwę. Zatem czeka nas różnorodność zjawisk pogodowych. Nad dzielnicami północnymi oraz środkowymi spodziewane są opady deszczu, a na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i niewykluczone są opady mokrego śniegu na czole strefy frontowej. Natomiast w tylnej jego części opady przelotnego deszczu, stopniowo rozprzestrzeniające się w głąb kraju i przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. W jego tylnej części, zaciągane będą przelotne opady deszczu, początkowo znad Niemiec, a w miarę oddalania się niżu znad Bałtyku, a na północnym wschodzie spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. W tym samym czasie w Karpatach występować będą długotrwałe opady śniegu, popadać może także w Sudetach, ale głównie deszczu ze śniegiem.

Wraz z oddalającym się niżem, w jego tylnej, chłodnej części, wiatr zmieniać będzie kierunek od południowo zachodniego na zachodni, a nieco później na północno zachodni i postępować będzie kompensacja ciśnienia. Przejściowo uformuje się wał wyżowy oddzielający odchodzący niż nad Łotwę od kolejnego niżu atlantyckiego. Tak funkcjonuje strefowa cyrkulacja atmosfery, sprowadzająca wilgotne powietrze znad Atlantyku, w porze letniej, po upałach wyraźnie łagodniejsze, w chłodnej porze roku, a zwłaszcza w okresie zimowym przynosząca odwilż.


Ryszard Olędzki,
11 grudnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł