Komentarz synoptyka: 2023-12-12

Dzisiaj u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” z dominacją dużego zachmurzenia, przeważnie kłębiastego i warstwowo kłębiastego, a lokalnie nadal warstwowego oraz z opadami przelotnymi, głównie deszczu, a lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach, a zwłaszcza w Karpatach wciąż z opadami śniegu. Temperatura nadal dodatnia, ale już nieco niższa od tej z dnia wczorajszego, kiedy to na południowym zachodzie i zachodzie w najcieplejszej porze dnia sięgała punktowo nawet 10-ciu, 11-stu stopni (Legnica 11,3, Leszno 10,0, Słubice 9,6, Wrocław 9,5ºC) i tylko dwa, trzy stopnie na krańcach wschodnich. Dzisiaj na znacznym obszarze kraju przeważnie już tylko na poziomie 2, 4 stopnie, wyraźnie cieplej będzie na południowym zachodzie, tutaj nawet 6, 8 stopni, w górach oczywiście lekki mróz. Wiatr przeważnie z sektora zachodniego, na południu kraju umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący do 40, 50 km/h, z tendencją do słabnięcia. Mocniej powieje też w pasie wybrzeża od morza, północny i północno zachodni. Na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowany.

To ochłodzenie w stosunku do dnia wczorajszego oraz zmiana kierunku wiatru, a także charakter opadów, już głównie przelotnych, warunkowane są istotną przebudową pola ciśnienia. Wczorajszy ośrodek niżowy przemieszczający się od zachodu na wschód, u nas nad dzielnicami północnymi i przylegającymi do nich akwenami Bałtyku, w środku nocy lokował się nad Obwodem Kaliningradzkim oraz Litwą, z ciśnieniem już tylko 1000 hPa. W ciągu dnia, nadal wypełniając się zimnym powietrzem, kierować się będzie nad Łotwę i Estonię, „opływając” potężny wyż Rosyjski (1063 hPa) na pograniczu Rosji i Kazachstanu, lokujący swoje centrum już po wschodniej stronie Uralu (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ).

W miarę oddalania się tego niżu od naszego kraju, od zachodu będziemy dostawać się w tzw. obszar siodłowy, znajdujący się pomiędzy niżem wspomnianym i kolejnym niżem atlantyckim z tej samej rodziny, obecnie lokującym się nad Irlandią, a na osi północ – południe, z wyżami nad Skandynawią i Afryką północno zachodnią. To sprzyjać będzie zmniejszaniem się gradientu barycznego i słabnięciem wiatru. W miarę oddalania się wczorajszego niżu w kierunku północnym, w jego tylnej części, znad Bałtyku napływać będzie do nas zdecydowanie chłodniejsze powietrze o znacznym potencjale chwiejności. Już na schyłku dnia i początku nocy, temperatura będzie stopniowo przechodziła przez zero w dół, do rana lekki mróz utrzymywać się będzie od Pomorza Środkowego po Suwalszczyznę i północną Białostocczyznę. Z kolei przelotne opady deszczu, będą lokalnie przechodziły w opady mieszane deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Na pozostałym obszarze kraju już tylko nieliczne opady przelotne deszczu. Natomiast w drugiej połowie nocy, znad Brandenburgii, Łużyc i Czech nasuwać się będą opady deszczu w strefie frontu ciepłego, stopniowo rozprzestrzeniające się nad całe południe kraju oraz Ziemię Lubuską i południową Wielkopolskę. W wyższych partiach gór spodziewane są opady mieszane oraz opady śniegu. Przed tym frontem, wiatr stopniowo będzie przechodził na południowo wschodni, zabierając ze sobą zimniejsze powietrze znad Wołynia i Podola nad Zamojszczyznę z przyległościami, a temperatura nieznacznie przejdzie przez zero w dół.

Trzeci niż atlantycki, przemieszczając się w kierunku południowo wschodnim ominie nas, a po jego północnej stronie utrzymywać się będzie zwarte zachmurzenie ze wspomnianymi opadami. Po „przewaleniu się” przez Rudawy, będzie się odbudowywał nad Słowacją i Węgrami i uaktywnią się jego opady, nasuwające się nad nasz południowy wschód. On także, wzorem swego poprzednika, opływać będzie wspomniany wyż rosyjsko-kazachski. My stale będziemy w jego zasięgu, a dokładnie po jego chłodnej stronie. Na południu kraju utrzymywać się będą przelotne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Natomiast w dzielnicach wschodnich opady mieszane deszczu ze śniegiem, a miejscami także śniegu

Zatem czeka nas tzw. „mix pogodowy” z opadami w trzech fazach, od deszczu, przez deszcz ze śniegiem i mokrego śniegu, ale też będą obszary kraju bez opadów, zwłaszcza na zachodzie.


Ryszard Olędzki,
12 grudnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł