Komentarz synoptyka: 2023-12-13

Od kilku dni różnice warunków atmosferycznych tak w dzień jak i w nocy jak i z dnia na dzień są niewielkie; przeważa duże i całkowite zachmurzenie, z nielicznymi, lokalnymi przejaśnieniami, opadami deszczu, mżawki, deszczu ze śniegiem i śniegu, a więc niemal z wszystkimi hydrometeorami (brakuje gradu). Podobnie będzie dzisiaj, strefa opadów deszczu, w tym deszczu marznącego, powodującego gołoledź przemieszczać się będzie z południa na północny wschód, w górach opady śniegu, Temperatura, tak w dzień jak i w nocy od około 0/2°C na północy do 4-6°C na pozostałym obszarze kraju, a słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków wschodnich, obniżając temperaturę odczuwalna o kilka stopni Rano i w nocy liczne mgły i zamglenia, mogą utrzymywać się miejscami przez cały dzień, jutro podobny typ pogody.

Obszar naszego kraju obejmuje od południa Zatoka niżu znad krajów Beneluxu, szybko przesuwającego się na południowy wschód, tak by jutro około południa znaleźć się nad Ukrainą. W miarę jego ruchu, od północy i północnego zachodu rozbudowywać się będzie klin wyżowy, a kierunek wiatru ze wschodniego zmieniać się będzie na północny, przynosząc na krótko w nocy z czwartku na piątek i piątek ochłodzenie, głównie na północy i w centrum kraju. Weekend i nadchodzący tydzień z nietypową dla grudnia temperaturą sięgająca +6-8°C. Chociaż spoglądając pamięcią wstecz zaczynamy przyzwyczajać się do tezy, że staje się to normą, dojrzalsi czytelnicy pamiętają zapewne trzaskające mrozy w połowie grudnia 42 lata temu.

Zwróćmy uwagę jak dynamicznie zmieniają się warunki pogodowe w ostatnich tygodniach. Jeszcze w sobotę w centrum kraju temperatura wynosiła nieco poniżej zera i zalegała kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna, to już w poniedziałek i wczoraj wzrosła do ponad 5-6°C, a po śniegu pozostały tylko wspomnienia. Kolejne niże przemieszczające się na wschód znad Atlantyku przynosiły ciepłe i wilgotne masy powietrza, a gęsta powłoka chmur nie dopuszczała z jednaj strony energii cieplej od nisko leżącego nad horyzontem Słońca w najkrótsze dni w roku, z drugiej zaś nie pozwalała na wypromieniowanie ciepła z podłoża z kosmos. Stąd niemal niezmienny dniem i nocą przebieg temperatury, uwarunkowany niemal wyłączne czynnikiem adwekcyjnym.

O  procesach atmosferycznych zachodzących nad kontynentem i Atlantykiem możemy przekonać się oglądając zdjęcia satelitarne www.sat24.com/pl-pl a strefy opadów nad kontynentem na zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Napędzają ją intensywne gałęzie prądu strumieniowego, meandrującego równoleżnikowo nad Atlantykiem i południem Europy z prędkością w jądrze rzędu 260 km/h i nieco słabsza gałąź z północy na południe nad Atlantykiem, podtrzymująca wirowość niżu z rejonie Islandii.

Strefy opadów nad Polską pokazują mapy radarowe z systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Warto je obserwować planując wyjazd rejon opadów, szczególnie na południu warunki drogowe mogą być trudne.

Ryszard Klejnowski

13 grudnia, środa, 347 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł