Komentarz synoptyka: 2023-12-14

Dzisiejsza aura niczym nowym nas nie zaskoczy, niewielkie zamiany zanotujemy najbliższej nocy i jutro; na razie podobnie jak prze kilka minionych dni towarzyszyć nam będzie całkowicie zachmurzone niebo, tylko na północy i północnym wschodzie możliwe krótkie przejaśnienia; niemal w cały kraju słabe opady deszczu, na północy deszczu ze śniegiem, w górach śniegu, miejscami opady mogą być marznące powodując gołoledź. Temperatura od -1/0°C na północy, +2°C w centrum i 3-4°C na południowym zachodzie i nad morzem; w górach mroźniej; słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych będzie obniżać temperaturę odczuwalną o kilka stopni Duża wilgotność powietrza i słaby wiatr sprzyjać będzie powstawaniu i utrzymywaniu się przez duża część dnia mgieł i zamglenia.

W nocy i jutro spodziewać możemy się kilkustopniowego ochłodzenia, spadków temperatury do -3/-5°C, głownie na północy i północnym wschodzie, na południu i południowym zachodzie do około 0°C; towarzyszyć nam będą słabe opady śniegu, nad morzem deszczu ze śniegiem. Po krótkotrwałym ochłodzeniu, w dzień temperatura zacznie powoli wzrastać, tak by w sobotę już niemal wszędzie była dodatnia. Następne dni i noce będą coraz cieplejsze, z apogeum w granicach +7/+9°C w połowie tygodnia, z tendencją spadkową w drugiej jego połowie.

Od północnego zachodu rozbudowuje się nad nami klin wyżu znad Zatoki Biskajskiej i Francji co będzie skutkowało najbliższej nocy zmiana kierunku wiatru na północno zachodni i możliwością nocnych rozpogodzeń, sprzyjających ochłodzeniu; nie możemy jednak spodziewać się by w najkrótsze dni w roku promienie słoneczne mogły pokonać grube warstwowe zachmurzenie w napływającej znad Atlantyku ciepłej i wilgotnej masie powietrza.

Dwa główne układy chmurowe, niżu odchodzącego nad Ukrainę i zbliżającego się od zachodu niżu atlantyckiego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Nad naszym obszarem dominuje warstwowe zachmurzenie wewnątrzmasowe o dużej miąższości, co potwierdzają diagramy aerologiczne, np. z Legionowa: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=12&FROM=1400&TO=1400&STNM=12374 . Po jutrzejszym przejściu przez nasz kraj frontu, który obserwujemy dzisiaj nad Atlantykiem, znajdziemy się w rozległym, ciepłym wycinku niżu; od zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze znad Atlantyku. Doskonale ilustrują to prognostyczne mapy ECMWF topografii względnej 500-1000 hPa charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202312131200&projection=opencharts_europe&valid_time=202312152100 , przedstawiające pośrednio średnia temperaturę warstwy powietrza między tymi poziomami, a obszary ze zwiększonym gradientem temperatury obrazuje położenie stref frontowych.

U nas meteorologiczna zima jest późnojesienną, w miasteczku św. Mikołaja w Rovaniemi śnieżna, łagodna zima, co możemy obserwować na żywo dzięki: www.skylinewebcams.com/pl/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html
Tymczasem w dalekiej Syberii mróz nieco zelżał, w miejscowości Kierbo temperatura wyniosła wczoraj -49,6°C.

Ryszard Klejnowski

14 grudnia, czwartek, 348 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł