Komentarz synoptyka: 2023-12-15

Minionej nocy na krótko wtargnęło nad północne regiony kraju chłodne powietrze z kierunków północnych, temperatura spadła do -1/-3°C na północnym wschodzie i około -1/+/-0°C na pozostałym obszarze ; w ciągu dnia zanotujemy względnie szybki wzrost temperatury niemal wszędzie powyżej zera, tylko na północnym wschodzie utrzymają się zerowe jej wartości. Nadal przeważać będzie duże zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu ze śniegiem, na zachodzie, gdzie temperatura będzie sporo wyższa od zera deszczu lub mżawki, lokalnie możliwe krótkotrwałe przejaśnienia; słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, obniżając o kilka stopni temperaturę odczuwalną Przed południem, wieczorem i w nocy lokalnie mgły lub zamglenia mogą utrzymywać się prze cały dzień, zanotujemy szybki wzrost ciśnienia rzędu 15 hPa/ dobę, od jutra ponowny jego spadek, który powodować będzie wzrost gradientu ciśnienia i wzrost prędkości i porywistości wiatru, szczególnie na północy i w górach.

Nad Polskę sięga klin wyżu znad Zatoki Biskajskiej w Atlantyku, po jego północnych obrzeżach przemieszczają się układy frontowe kolejnych północno atlantyckich niżów. Możemy je obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ Jak widać na zdjęciach i obrazach radarowych ich aktywność jest niewielka, osłabiana wpływem osiadania mas powietrza w wyżu. Po przejściu dzisiaj po południu i w nocy widocznego na zdjęciach frontu ciepłego ze słabymi opadami, znajdziemy się na kilka dni w ciepłym wycinku niżu znad Półwyspu Skandynawskiego. Dzięki temu w najbliższym tygodniu zanotujemy niemal wszędzie temperatury znacznie powyżej zera, z apogeum około środy rzędu 7-9°C, jednak z opadami deszczu i mżawki, pod koniec przyszłego tygodnia również deszczu ze śniegiem i śniegu.

By wyjaśnić tak prognozowany rozwój sytuacji pogodowej nad kontynentem w najbliższym tygodniu należy spojrzeć na mapy prognostyczne średnich poziomów w troposferze. I tak na mapie poziomu 500 hPa z izotermami 850 hPa widzimy rozbudowujący się od południowego zachodu klin w polu geopotencjału, po północnej krawędzi którego przenoszone są cieplejsze masy znad podzwrotnikowych ciepłych wód Atlantyku: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202312150000&projection=opencharts_europe&valid_time=202312151500 . Temperaturę wód Atlantyku i innych akwenów morskich przedstawia mapa DWD (Deutscher Wetterdienst): www.dwd.de/DE/wetter/wetter_weltweit/europa/wetter_europa_node.html (mapa ta jest pod mapą synoptyczną).

Tymczasem możemy pożałować pogodnej i łagodnej zimy w miasteczku św. Mikołaja w Rovaniemi w Laponi www.skylinewebcams.com/pl/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html Nie zazdrościmy jednak tylko nieco ponad dwugodzinnego dnia. A w dalekiej Syberii mróz nieco zelżał, w miejscowości Wanawara temperatura wyniosła wczoraj -49,2°C, gorąco było w Derbi (Australia) 47,2°C.

Ryszard Klejnowski

15 grudnia, piątek, 349 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł