Komentarz synoptyka: 2023-12-19

Sygnalizowana w poprzednim komentarzu korekta ciśnienia w cienkiej warstwie przyziemnej i w swobodnej troposferze jest kontynuowana. Rozległy, wielocentryczny wyż znad południowej Europy i Morza Śródziemnego oraz Afryki północno zachodniej, dość szybko „kurczy się”, poprzez zmniejszanie się ciśnienia, głównie w jego środkowej części oraz wschodnich obszarach, ustępując miejsca niżowi atlantyckiemu znad Morza Norweskiego z ciśnieniem 980 hPa (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ), który już niebawem będzie wchodził nad północną Skandynawię, a w porze nocnej opuści Finlandię i wejdzie nad północno zachodnią Rosję. My pozostawać będziemy po jego południowej stronie, po której z powodzeniem przesuwać się będzie front chłodny, ulegający zafalowaniom w obszarach pomiędzy niżem na północy i wyżem na południu.

Jesteśmy po południowo wschodniej stronie niżu z mało aktywnym frontem chłodnym ułożonym równoleżnikowo nad Bałtykiem (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ), z całkowitym zachmurzeniem i słabymi, rozproszonymi opadami deszczu o charakterze przelotnym na krańcach północnych. Na pozostałym obszarze pochmurno, bez opadów, ale przy umiarkowanym i dość silnym wietrze południowo zachodnim, w dzielnicach północnych porywistym, w porywach dochodzącym do 10, 13 m/s, a w pasie wybrzeża nieco silniejszym nawet do 15 m/s. W górach jeszcze silniejszy, na Kasprowym Wierchu do 17 m/s, a na Śnieżce nawet do 30 m/s. Po stosunkowo ciepłym dniu mamy ciepłą noc, najwyższą temperaturę zarejestrowano w Bielsku-Białej na poziomie wczorajszego dnia około 11-stu stopni, a najniższą w Nowym Sączu -1,7ºC o godzinie 5-tej. Ciśnienie już stopniowo obniża się w tempie od jednego hPa do, 2,5 hPa.

Podobny typ pogody utrzyma się w pierwszej połowie dnia, natomiast już od godzin południowych znad Meklemburgii, a następnie znad północnej Brandenburgii, nasuwać się będą jednostajne opady w obszarze tzw. fali frontowej, dość szybko rozprzestrzeniające się w kierunku wschodnim oraz w południowym. Na przełomie dnia i nocy strefa jednostajnych opadów deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem utrzymywać się będzie nad północną połową kraju. Na pozostałym obszarze bez opadów ale pochmurno. Wiatr nadal południowo zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 12, 15 m/s, w górach i nad morzem silniejszy, w porywach dochodzący do 17, 23 m/s, mocniej powieje nad Bałtykiem. Temperatura mniej więcej na poziomie tej z nocy, lokalnie o jeden, dwa stopnie wyższa.

W nocy fala frontowa przesuwać się będzie nad południowym Bałtykiem i północą naszego kraju. Stopniowo nasuwać się będzie front chłodny, zamykający ciepły wycinek niżu, prowadzący głównie słabe opady deszczu, lokalnie także opady deszczu ze śniegiem, przesuwające się w kierunku południowo wschodnim. W wyższych partiach Sudetów spodziewane są opady mokrego śniegu. Za frontem wiatr przejściowo zmieniać będzie kierunek na północno zachodni, nadal umiarkowany, lokalnie dość silny i stopniowo będzie się ochładzało, w górach temperatura na małym minusie.

Jutro kontynuowany będzie proces przesuwania się frontu chłodnego na południowy wschód, w obszarach górskich występować będą opady mokrego śniegu, a na Przedgórzu Sudeckim i Pogórzu Karpackim uaktywniające się opady śniegu z deszczem. Za tym frontem napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze polarne od północnego zachodu, posiadające chwiejną równowagę termodynamiczną. Wzrastać gradient baryczny generujący wzrost prędkości wiatru, w porywach dochodzącego do nawet do 18, 23 m/s. Znad Bałtyku zachodniego oraz północno wschodnich Niemiec wchodzić będą przelotne opady deszczu ze śniegiem, dość szybko rozprzestrzeniające się w gąb kraju, u schyłku dnia sięgające do linii: Mazury – Górny Śląsk. Dopiero w nocy stopniowo ustępujące znad dzielnic północno-zachodnich. Ale to nie koniec opadów, w nocy ze środy na czwartek, znad Niemiec nasuwać się będzie strefa opadów frontowych deszczu ze śniegiem.

Zatem będziemy mieli namiastkę okresu przejściowego od ciepłego do chłodnego i będzie stopniowo się ochładzało, już w nocy ze środy na czwartek, na północnym wschodzie, lokalnie prognozowane są spadki temperatury do zera.


Ryszard Olędzki,
19 grudnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł