Komentarz synoptyka: 2023-12-20

Po stosunkowo krótkim okresie z pogodą wyżową, już od wczorajszego dnia weszliśmy w zasięg niżów atlantyckich, prowadzących jednostajne opady deszczu w strefach frontowych i przelotne w chłodnym powietrzu o dużym potencjale chwiejności. Na przełomie nocy i dnia szeroka strefa frontowych opadów deszczu, która już w godzinach około południowych wczorajszego dnia nasunęła się nad Pomorze Zachodnie i kierując się na południowy wschód lokuje się od południowej Białostocczyzny i północnej Lubelszczyzny na wschodzie, po cały Śląsk na południowym zachodzie (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=16993 ). Nad Mazowszem widać ich zgrubienie charakterystyczne dla fali frontowej przesuwającej się wzdłuż frontu od południowego zachodu na północny wschód. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie bez opadów, ale pod całkowitym, a miejscami dużym zachmurzeniem. Temperatura nadal na poziomie jesieni, ale już wyraźnie niższa z poprzednich dwóch dni, zawierająca się w interwale od 5-ciu do 6-ciu stopni, nieco niższa tylko na południowym wschodzie, a w kotlinach górskich Karpat na małym minusie, w Nowym Sączu -1,3, a w Krośnie -0,3ºC. Wiatr południowo zachodni, przeważnie słaby i umiarkowany.

Taki jest stan pogody na przełomie nocy i dnia. W ciągu dnia strefa opadów frontowych deszczu, a miejscami już deszczu ze śniegiem, zwłaszcza na wyniesieniach terenowych oraz mokrego śniegu w wyższych partiach gór, będzie stopniowo przesuwała się na południowy wschód, nad Białoruś i Ukrainę. Jej wyjście poza naszą granicę spodziewane jest dopiero we wczesnych godzinach nocnych. Za frontem, w chłodniejszej masie powietrza polarnego o dużym potencjale chwiejności, już w niedługim czasie nasuwać się będą znad Bałtyku zachodniego oraz znad Meklemburgii i Brandenburgi, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, z tendencją do rozprzestrzeniania się na południowy wschód, a w porze nocnej na wschód. W wyższych partiach gór spodziewane są opady mokrego śniegu. Temperatura już jednocyfrowa, przeważnie na poziomie nocnej. U schyłku dnia i w nocy na północnym zachodzie zbliżająca się od około zera, a w porze nocnej proces ten będzie obejmował całą wschodnią połowę kraju. W wyższych partiach gór kilku stopniowy mróz. Wiatr nadal południowo zachodni, słaby i umiarkowany, ale od godzin około południowych na zachodzie kraju wzmagający się do silnego, a podczas przesuwania się chmur Cb silny i porywisty, w porywach dochodzący nawet do 20, 25 m/s, z tendencją do rozprzestrzenia się nad cały kraj. Ciśnienie nadal będzie się obniżało i wzrastać będzie gradient baryczny.

Barycznie będziemy pod wpływem głównego, głębokiego niżu znad północnej Finlandii, przesuwającego się nad Rosję. Po jego południowo zachodnich obrzeżach, „przewalać się” będzie przez najwyższe partie Gór Skandynawskich niewielki ośrodek niżowy, kierujący się nad południową Szwecję. I to w tym czasie wyraźnie wzrastać będzie u nas gradient baryczny na zachodzie, z tendencją do rozprzestrzeniania się w głąb kraju, razem z niżem kierującym się nad północny Bałtyk.

Istotne zmiany dokonywać się będą już jutro wraz z wchodzeniem znad południowych akwenów Morza Norweskiego, niezwykle głębokiego niżu atlantyckiego, z ciśnieniem w jego centrum wynoszącym niecałe 960 hPa. Jutro na przełomie dnia i nocy będzie on wchodził w rejon wielkich jezior szwedzkich Wenner i Wetter. U nas szybko obniżać się będzie ciśnienie i wzrastać będzie gradient baryczny, generujący silny i bardzo silny, porywisty wiatr południowo zachodni.

Jutro, już od godzin przedpołudniowych, znad Niemiec nasuwać się będzie zatoka niżowa z aktywnym frontem okluzji, prowadzącym słabe i umiarkowane opady deszczu z tendencją do przechodzenia w opady deszczu ze śniegiem, dość szybko rozprzestrzeniające się w głąb kraju, a w nocy wychodzące poza wschodnią granicę. Za frontem napływać będzie chłodne powietrze o dużym potencjale chwiejności i występować będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w wyższych partiach gór także śniegu. Głęboki niż przesuwać się będzie nad środkowy Bałtyk i wówczas będzie u nas najniższe ciśnienie. Natomiast największy gradient baryczny, generujący bardzo silny i porywisty wiatr, występować będzie w tylnej części niżu oddalającego się w stronę Łotwy. Za frontem napływać będzie chłodniejsze powietrze o dużym potencjale chwiejności z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach mokrego śniegu.

Przed nami trudne warunki pogodowe, poza wspomnianymi bardzo utrudniającymi funkcjonowanie,
Dlatego trzeba się odpowiednio przygotować, jednak najtrudniejszym okresem, przy szybkich zmianach ciśnienia, będą ludzie wrażliwi z dolegliwościami krążeniowymi, tzw. „sercowcy”.


Ryszard Olędzki,
20 grudnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł