Komentarz synoptyka: 2023-12-21

UWAGA NA ZWIĘKSZAJĄCY SWOJĄ PRĘDKOŚĆ WIATR POŁUDNIOWO ZACHODNI, OD ZACHODU W GŁĄB KRAJU, OSIĄGAJĄCY NAJWIĘKSZE PRĘDKOŚCI W PORZE NOCNEJ I JUTRZEJSZEGO DNIA, NA POZIOMIE OD 90, DO NAWET 120 KM/H, NA BAŁTYKU SZTORM.

Przed nami dynamiczna pogoda spowodowana kierowaniem się aktywnego niżu atlantyckiego z ciśnieniem około 960 hPa nad Bałtyk, który w horyzoncie czasowym naszych prognoz, nieznacznie zmieniając swoje położenie pozostanie w rejonie Bałtyku. O północy był on w połowie dystansu pomiędzy Islandią i południową Skandynawią, na godziny południowe spodziewany jest już na pograniczu południowej Norwegii i Szwecji oraz nad Skagerrakiem. Wyraźnie spowalniając swój w kierunku środkowego Bałtyku, jeszcze nieznacznie pogłębi się. Jutro już powoli zacznie się wypełniać zimnym powietrzem, zaciąganym znad mocno wymrożonej Skandynawii, gdzie utrzymują się około dwudziestostopniowe mrozy. To w jego tylnej części, w porze nocnej oraz w ciągu jutrzejszego dnia, u nas spodziewany jest najsilniejszy wiatr południowo zachodni i zachodni, a w następnej nocy wyraźnie słabnący do około 70, 60 km/h i zmieniający kierunek na północno zachodni. W tym czasie u nas rozpocznie się proces adwekcji zimnego powietrza napływającego bezpośrednio znad Bałtyku, a temperatura na znacznym obszarze kraju przejdzie przez zero w dół, miejscami nawet do minus dwóch, minus trzech, Natomiast temperatura odczuwalna będzie niższa o parę stopni.

Czeka nas dynamiczna pogoda, z licznymi opadami, wczorajszymi o charakterze przelotnym, głównie deszczu, ale też deszczu ze śniegiem. W tym samym czasie znad Niemiec nasunęła się następna strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem na starym froncie okluzji, związanym z płytkim niżem znad Wysp Alandzkich, wyraźnie dyssypującym. Natomiast niebawem znad Niemiec nasuwać się będzie strefa frontowych opadów deszczu, na okludujących się frontach niżu atlantyckiego. W miarę wchodzenia w głąb kraju będą one stopniowo przechodziły w opady deszczu ze śniegiem, w wyższych partiach gór spodziewane są opady mokrego śniegu. Tylko na krańcach wschodnich, a zwłaszcza na północnym i południowym wschodzie, przejściowo bez opadów. Temperatura od około 2, 4 stopni na wschodzie do około 7, 8 stopni na zachodzie.

W nocy frontowe opady deszczu i deszczu ze śniegiem będą stopniowo wychodziły poza wschodnią granicę, Natomiast w tylnej części niżu, w chłodnym powietrzu o znacznym potencjale chwiejności występować będą opady przelotne deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach oraz na wyniesieniach terenowych naszych wyżyn oraz Pomorza Gdańskiego, mokrego śniegu. Będzie się ochładzało, w górach paro stopniowy mróz, a nieco poniżej zera na Pomorzu Gdańskim oraz nad Warmią i północnym Mazowszem, lokalnie w innych regionach temperatura może zejść do zera.

Jutro znajdziemy się w tylnej części wspomnianego niżu, znad Skandynawii poprzez Bałtyk spływać będzie chłodne powietrze o dużym potencjale chwiejności. To w nim z powodzeniem uaktywnią się zjawiska konwekcyjne z opadami głównie deszczu ze śniegiem, lokalnie jeszcze z deszczem, ale też i śniegu, Padać będzie niemal w całym kraju, najwięcej i najdłużej w bezpośrednim sąsiedztwie niżu lokującego się nad wschodnimi akwenami Bałtyku oraz Litwy i Łotwy. To znad północnego Bałtyku i Zatoki Botnickiej spływać będzie zimne i wilgotne powietrze, w których z powodzeniem utrzymywać się będą wspomniane zjawiska konwekcyjne. Natomiast znad znacznie mniejszych akwenów zachodniego Bałtyku, zjawiska konwekcyjne będą znacznie słabsze, opady o znacznie mniejszym natężeniu lub niw wystąpią. W górach nada utrzymywać się będą opady śniegu.

Przy wspomnianej adwekcji chłodu, w nocy z piątku na sobotę, na znacznym obszarze kraju lekki mróz, tylko na wybrzeżu oraz na Śląsku Dolnym i Opolskim jeszcze na małym plusie. Ochłodzi się, a ocieplenie spodziewane jest dopiero w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.


Ryszard Olędzki,
21 grudnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł