Komentarz synoptyka: 2023-12-22

UWAGA NA SILNY I PORYWISTY WIATR !

Niezwykle silnym akcentem pogodowym rozpoczęła się astronomiczna zima 2023 / 2024; głęboki i aktywny układ niżowy z rekordowo niskim ciśnieniem 959 hPa w centrum o godz. 00 UTC nad Bałtykiem szybko przemieszcza się na wschód Dużemu gradientowi ciśnienia towarzyszy silny i bardzo silny wiatr osiągający w porywach na północy kraju i górach100 km/h, nieco mniej – 70-90 km/h na pozostałym obszarze oraz przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzące wraz ze spadkiem temperatury w opady śniegu i śniegu z deszczem, lokalnie możliwe burze, generowane dynamiką procesów atmosferycznych Przy dużym zachmurzeniu temperatura wyniesie od około 1°C na północnym wschodzie do 4°C na południowym zachodzie, silny i porywisty wiatr będzie obniżać temperaturę odczuwalną o kilka stopni.

Przemieszczanie się układów chmurowych, związanych z niżem nad Bałtykiem możemy obserwować na zdjęciach www.sat24.com/pl-pl i zobrazowaniach z systemu radarów europejskich www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz szczegółowo na danych z systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Dynamikę procesu cyklo- i frontogenezy „napędza” skierowana na południowy wschód gałąź prądu strumieniowego o prędkości w jądrze rzędu 315 km/h (patrz mapa Significant awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ ) .

Jutro od południowego zachodu nasuwać się będzie klin wyżowy, powoli zacznie wzrastać ciśnienie, towarzyszyć nam będzie podobny charakter pogody, z przelotnymi opadami śniegu lub śniegu z deszczem, w górach śniegu. zmniejszać się będzie prędkość i porywistość wiatru. W wigilijną niedzielę i świąteczne dni czeka nas gwałtowana zmiana aury, z kolejnym niżem znad Atlantyku, za frontem ciepłym napłynie ciepła masa powietrza, temperatura wzrośnie do 8-10 a nawet 12°C na południowym zachodzie, oczekiwać należy dość intensywnych opadów deszczu. Ciepło i wilgotno zapowiada się zakończenie tego roku i początek następnego. Prognozowany rozwój sytuacji barycznej i temperaturowej w dolnych i środkowych warstwach troposfery możemy obserwować na prognostycznych mapach topografii względnej 500 – 1000 hPa ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202312211200&projection=opencharts_europe&valid_time=202312221500 . Wyraźnie zaznacza się adwekcja ciepła postępująca od zachodu od 24-25 grudnia i utrzymująca się do końca roku.

ZIMA NAM NASTAŁA

Dzisiaj, 22 grudnia o godzinie 4:27rozpoczęła się astronomiczna zima, kiedy to Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Będzie to najkrótszy dzień roku, jego długość możemy obliczyć sobie na podstawie naszych meteorogramów, na których w prawym górnym rogu podane są godziny wschodu i zachodu Słońca. W Warszawie dzień potrwa nieco ponad 7 i pól godziny, a noc przesilenia zimowego potrwa dłużej niż 16 godzin. Od jutra dnia zacznie powoli przybywać.

Planując przedświąteczne podróże, szczególnie samochodami zwracajmy szczególną uwagę na trudne warunki atmosferyczne, silny i porywisty wiatr, opady, często mieszane i ograniczoną widzialność, a nierzadko utrudnienia na grogach związane ze skutkami silnego wiatru.

Ryszard Klejnowski

22 grudnia, piątek, 356 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł