Komentarz synoptyka: 2023-12-23

UWAGA, NADAL SILNY I PORYWISTY WIATR, PRZELOTNE OPADY

Zima w pierwszym swoim dniu zamanifestowała się bardzo silnym i porywistym wiatrem, opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, nawet z burzą śnieżną nie tylko w stolicy; straż pożarna i inne służby kilka tysięcy razy interweniowały przy usuwaniu skutków wichury. Nie brakowało też lokalnych przejaśnień i gwałtownych zmian pogody, gdy z duża prędkością przemieszczały się z północnego zachodu na wschód wtórne fronty, linie szkwałów i komórki opadowe Dzisiaj podobny typ pogody, towarzyszyć nam będzie wiatr o malejącej prędkości i porywistości, nadal jednak silny i porywisty nad morzem i w górach, powoli wzrastać będzie ciśnienie, pojawi się więcej przejaśnień, nie zabraknie tez słabych opadów głównie śniegu lub śniegu z deszczem; temperatura w miarę wyrównana na obszarze kraju, od -1/0°C na północnym wschodzie do +2/+3°C na południowym zachodzie; wiatr i duża wilgotność obniżać jednak będą o kilka stopni temperaturę odczuwalną.

Prawdziwej, acz prognozowanej niespodzianki pogodowej możemy spodziewać się jutro w dzień i Wigilijny wieczór oraz noc. Już od godzin porannych od południowego zachodu nasuwać się będzie strefa frontu ciepłego z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu, za frontem szybko wzrastać będzie temperatura, by wieczorem i w nocy osiągnąć nawet 10°C, a w poniedziałek 12°C. Do centrum i na wschód front z opadami deszczu i ocieplenie dotrą odpowiednio późnym wieczorem i w nocy oraz w poniedziałek. Warto śledzić adwekcję ciepłej masy i wyraźnej strefy frontowej na prognostycznych mapkach temperatury i linii prądu naszego modelu.

Sprawca tak gwałtownych zjawisk głęboki układ niszowy z ciśnieniem w centrum około 967 hPa (00 UTC) przemieszcza się powoli znad Bałtyki na północny wschód, i dalej nad Półwysep Skandynawski, obejmując jednak swoją cyrkulacją obszar niemal całego kraju. Od południowego zachodu rozbudowuje się płaski klin wyżowy, zmniejsza się nieco gradient ciśnienia, stąd zmiana prędkości i porywistości wiatru, możliwość przejaśnień. Dynamikę procesów podtrzymuje intensywna gałąź prądu strumieniowego, prędkość wiatru w jego jądrze w rejonie Wysp Brytyjskich osiąga 280 km/h – patrz mapa Significant awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Nic więc dziwnego, że samolot B787 z Chicago do Frankfurtu leciał w tym rejonie z prędkością (względem gruntu) 1100 km/h, a B777 z Dehli do Toronto „tylko 750 km/h, oczywiście na innych poziomach przelotowych (dane z www.flightradar24.com około godz. 6 CET)

Nad północnym Atlantykiem formuje się i szybko zmierza na wschód kolejny układ niżowy, którego strefę zachmurzenia frontowego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl oraz danych radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Aktualne położenie, a właściwie ruch obszarów opadów, głównie przelotnych, obserwujemy na zobrazowaniach z systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Warto spojrzeć na prognostyczne mapy topografii względnej 500/1000 hPa obrazujących „miąższość” tej warstwy troposfery, pośrednio jej średnią temperaturę, z izobarami na poziomie morza : charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202312230000&projection=opencharts_north_east_europe&valid_time=202312230000 . Wyraźna jest strefa frontowa między ustępującym powietrzem polarnym morskim z rodowodem arktycznym a polarnym morskim ciepłym znad Atlantyku. Z trzygodzinną rozdzielczością możemy śledzić postępujące ocieplenie, znacząco nietypowe dla ostatniej dekady grudnia.

ROZWAŻNYCH PODRÓŻY I PRZYGOTOWAŃ DO ŚWIĄTECZNYCH DNI W TAK ZŁOŻONYCH WARUNKACH POGODOWYCH

Ryszard Klejnowski

23 grudnia, sobota, 257 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł