Komentarz synoptyka: 2023-12-24

UWAGA NA SILNY I PORYWISTY WIATR, OPADY ŚNIEGU I DESZCZU, W TYM MARZNĄCEGO

Niewielkie, a właściwie żadne są szanse na zobaczenie pierwszej gwiazdki, tak by zasiąść, zgodnie z tradycją za wigilijnym stołem; przeważać będzie duże zachmurzenie z lokalnymi przejaśnieniami na wschodzie, z opadami śniegu, przechodzącymi w opady marznącego deszczu i deszczu: temperatura od -1/0°C na północnym wschodzie , +2/+4°C w centrum i do 8/10°C na południowym zachodzie. Towarzyszyć nam będzie nadal silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich, obniżający i kilka stopni temperaturę odczuwalną.

Niż, który w piątek i sobotę zaznaczył się bardzo silnym i porywistym wiatrem oraz opadami, głównie śniegu, przemieścił się już na północny wschód , zmierzając nad Półwysep Skandynawski. Znad północnego Atlantyku przez Szkocję i Morze Norweskie zmierza ku kontynentowi kolejny, aktywny i głęboki niż, którego zachmurzenie frontu ciepłego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl oraz danych z radarów europejskiego systemu radarów meteorologicznych Eumetnet – Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Od godzin nocnych opady frontowe wystąpiły na południowym zachodzie, szybko przemieszczając się na północny wschód, początkowo opady śniegu przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie marznącego. Strefa opadów dotrze w godzina popołudniowych i wieczorem do centrum, a w nocy obejmie również północny zachód. Aktualne położenie stref opadów można obserwować na podstawie danych sytemu radarowego POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Za frontem zanotujemy szybki wzrost temperatury, na południowymi zachodzie do 10/12°C, a Noc Wigilijną również w centrum, na północnym wschodzie jutro temperatura wzrośnie do około 5-7°C. Również w nocy silny i porywisty, do 50 – 70 km/h wiatr obniżać będzie temperaturę odczuwalną. Jutro i we wtorek podobny charakter pogody, ze znacznymi wahaniami ciśnienia, dużym zachmurzeniem i opadami deszczu. Ostatni tydzień roku zapowiada się ciepłym jak na tą porę roku, pochmurnie i deszczowo.

Na mapach prognostycznych obserwujemy dużą dynamikę procesów atmosferycznych nad północnym Atlantykiem, czego przejawem są kolejne układy niżowe, które niemal z dobowa cyklicznością docierają nad kontynent, przynosząc ciepłe i wilgotne masy powietrza. Zwraca uwagę niemal równoleżnikowe i bez południkowych meandrów położenie prądu strumieniowego, z wiatrem o prędkości w osi rzędu 280 - 300 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ , podtrzymującego rozwój cyklogenezy. Jest ona zasilana napływem chłodnych mas powietrza w rejonie Grenlandii i Labradoru nad cieple regiony Atlantyku,, co dobrze ilustrują mapy topografii względnej 500-1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202312231200&projection=opencharts_europe&valid_time=202312240600 .

W oczekiwaniu na prezenty od Świętego Mikołaja spójrzmy n jego siedzibę w Rovaniemi, gdzie dzisiaj tez się „ociepliło”, lecz pod koniec tygodnia może być nawet -20°c : www.skylinewebcams.com/pl/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html

W imieniu zespołu meteo.pl oraz synoptyków komentatorów życzę wszystkim naszym Czytelnikom i Sympatykom pogodnych duchem i też za oknem, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Ryszard Klejnowski

24 grudnia, niedziela, 358 dzień 2023 roku:7:15

Udostępnij artykuł