Komentarz synoptyka: 2023-12-26

Trwa silna cyrkulacja zachodnia z nieznacznym odchyleniem z WSW, szybko pojawiają się i przelatują kolejne zatoki i słabe kliny nieco podwyższonego ciśnienia, niże toczą się nad Anglią i Szkocją, Morzem Północnym, Skandynawią, Bałtykiem i zanikają nad chłodniejszym kontynentem. Wczoraj pogoda mozolnie poprawiała się, co raz przeświecało Słońce i mieliśmy chwile rozpogodzeń, ale zanim mieszczuchy zebrały się od stołu do spaceru zachęcone „dobrą pogodą” to kolejna porcja chmur Cu congestus (TCU) siekała intensywnym deszczem – dopiero wieczorem na dłużej mogliśmy widzieć Księżyc zbliżający się do pełni. Nie na długo, od wieczora nad Pomorze i Wielkopolskę napłynęły chmury warstwowe kolejnej frontowej zatoki niżowej, niosące umiarkowany deszcz. Rano jest to maksimum deszczu nad centrum, za dwie godziny wyjdzie poza wschodnią granicę, czyli prędkość ruchu zjawisk pogody dochodzi do 80-90 km/h.

Nad strefą frontową, która ciągnie się znad Atlantyku przez Anglię na wschód, panuje silny prąd strumieniowy, którego oś dzisiejszego wieczora jest prognozowana nad Szkocją, Morzem Północnym, środkowymi Niemcami i południem Polski osiągając wieczorem nad Szkocją na poziomie FL350 180kt – (wysokość 10.5km, prędkość 324km/h - w lotnictwie dalej stosuje się stopy i węzły, awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Nad Polską trochę mniejsze prędkości prądu strumieniowego, ale też wysokie, obecnie nad Zatoką Gdańską w osi 150kt (270km/h), zdecydowanie niżej, na Śnieżce wieje w porywach 108km/h.

Przechodzenie obecnej fali frontowej ogranicza się do pasa północnej i centralnej Polski, na południu pełne zachmurzenie, ale bez deszczu, który jak widać z map prognostycznych sum opadu dość szybko wycofa się na wschód, należy jeszcze wspomnieć, że na Mazurach i Suwalszczyźnie pada śnieg z deszczem. Po odejściu strefy opadów zmiana charakteru, pojawią się chwilowe przejaśnienia i podobnie jak wczoraj możliwy deszcz przelotny, głównie w pasie północnej Polski. Szybki ruch w górnej troposferze to także aktywna pogoda blisko podłoża, kolejne chmury czy ich pasma będą przemieszczały się z prędkością samochodu, przy ziemi wiatr w porywach, szczególnie w czasie opadu przelotnego dojdzie na południu i w centrum do 16-18 m/s, na Pomorzu i wybrzeżu przekroczy w porywach 22m/s (rejon Zatoki Gdańskiej i północnych skłonów Warmii i Niziny Pruskiej). Ubierając się na świąteczny spacer pamiętajmy, że czynnik ochładzania wiatrem obniża temperaturę o minimum 5 stopni, na meteorogramie przedstawiony jest niebieską ciągłą linią w pierwszym okienku wykresu.

Tak więc dzisiaj jeszcze dynamiczna pogoda, we środę widać rozbudowę od zachodu przejściowego klina wyżowego, jutro oś tego klina będzie przebiegać od Moraw po Meklemburgię, nad zachodnią i południową Polską liczne rozpogodzenia, wyraźnie osłabienie wiatru i wieczorem oraz w nocy spadek temperatury i zbliżenie się do poziomu 2-4 stopni na plusie. Znów te przejaśnienia i rozpogodzenia nie potrwają długo, we czwartek od zachodu wejdą chmury następnej zatoki niżu nad Anglią. Dalej pogoda późnojesienna czy ciepłej zimy.

Maciej Ostrowski, 26 grudnia 2023; 07:40

Udostępnij artykuł