Komentarz synoptyka: 2023-12-29

Nadal utrzymuje się napływ do nas stosunkowo ciepłego powietrza polarnego o cechach morskich, prowadzonego prosto znad Atlantyku przez kolejne niże znad umiarkowanych szerokości geograficznych, przeważnie lokujących się pomiędzy 50-tym i 60-tym równoleżnikiem. O poranku wielo centryczny i zarazem rozległy niż, z czterema ośrodkami nad południowymi akwenami Morza Norweskiego (980 hPa), Szkocji, Skagerrakiem i Wyspami Alandzkimi (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), już nie będzie pędził na wschód. Natomiast główny ośrodek stopniowo wypełniając się zimnym powietrzem zaciąganym w tylnej jego części, powoli będzie przemieszczał się na wschód poprzez południową Skandynawię nad środkowy Bałtyk, a następnie nad kraje bałtyckie, wychodząc nad Rosję. W tylnej jego części napływać zacznie chłodniejsze powietrze, ale do spływu mroźnego powietrza arktycznego znad Skandynawii nie dojdzie.

Wraz z przesuwającym się niżem, nasuwać się będzie nad nasze dzielnice północne front chłodny zafalowany nad północnymi Niemcami, prowadzący słabe opady deszczu, u schyłku dnia, przy obniżającej się temperaturze także deszczu ze śniegiem, głównie w pasie wybrzeża. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów, ale pod dużym i umiarkowanym zachmurzeniem. Większe rozpogodzenia spodziewane są na południu. Wiatr południowo zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty w porywach dochodzący do 12-14 m/s, mocniej powieje w pasie wybrzeża nawet do 16, 18 m/s. Nieco słabszy będzie na południu i południowym wschodzie, natomiast w Sudetach nawet do 20, 23 m/s. Nadal grudniowe ciepło, na przeważającym obszarze kraju około 10 stopni, nieco cieplej, 11, 12 stopni na południu. Najchłodniejszy będzie rozległy północny wschód oraz Bieszczady, tylko 6, 7 stopni.

Na przełomie dnia i nocy znad Meklemburgii, nad nasze wybrzeże nasuwać się będzie fala frontowa, a znad wschodnich Niemiec wchodzić będzie jej front chłodny, prowadzący opady przelotne deszczu oraz deszczu ze śniegiem, nie tworzące jednolitej strefy opadowej. W drugiej połowie nocy, znad Brandenburgii i Saksonii nasuwać się będzie następna fala frontowa z opadami deszczu i deszczu śniegiem, stopniowo przesuwające się w kierunku wschodnim. Wiatr nadal południowo zachodni, z tendencją do słabnięcia.

Jutro kontynuowany będzie proces istotnej przebudowy pola ciśnienia w rejonie południowej Skandynawii oraz Jutlandii, poprzez wypełniania się płytkich niżów chłodnym powietrzem oraz wspomniany proces nad krajami bałtyckimi. Ciśnienie będzie wzrastało, a nad południowym Bałtykiem uformuje się siodło baryczne. My znajdziemy się po jego południowej stronie, w obszarze rozbudowującego się klina wyżowego od Rumunii w kierunku północnym. Wiatr stopniowo zmieniać będzie się na zachodni i nieco osłabnie. Nadal utrzymywać się będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, niemal w całym kraju. Stopniowo będzie się ochładzało adwekcyjnie, na skutek napływu chłodniejszego powietrza. Temperatura już jednocyfrowa, od 4, 5 stopni na północy i północnym wschodzie do około 8, 9 stopni na pozostałym obszarze, w górach lekki mróz.

Następna noc z zanikającym opadami deszczu ze śniegiem, padać będzie już tylko od Pomorza Gdańskiego po Suwalszczyznę i północną Białostocczyznę. Dalsze ochłodzenie spowodowane czynnikiem adwekcyjnym. Na północy i północnym wschodzie spodziewane są spadki temperatury nieco poniżej zera, a na pozostałym obszarze od jednego do trzech stopni. Wiatr wyraźnie osłabnie, a to też sprzyjać będzie spadkom temperatury.


Ryszard Olędzki,
29 grudnia 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł