Komentarz synoptyka: 2023-12-31

Dzisiaj żegnamy rok 2023, rok który zapisze się w historii pomiarów jako jeden z najcieplejszych, sporo w nim było pogodowych niespodzianek, oczywiście przez nas prognozowanych, ominęły nas na szczęście większe kataklizmy, których skutków doznały niektóre kraje zachodniej i południowej Europy Interesujący przegląd temperatury średniej i temperatur ekstremalnych ostatniego dnia grudnia od 1992 prezentuje zestawienie na stronie IMGW-PIB: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=18414 . Ostatni dzień roku będzie dniem pochmurnym, na ogół bez opadów, możliwe większe przejaśnienia, chociaż niemal wszędzie możemy spodziewać się słabych, śladowych opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem, szczególnie na północy i w górach; będzie ciepło jak na tę porę roku od 1do 2°C na północnym wschodzie, 4°C w centrum, do 5-6°C na południowym zachodzie Miejscami mgła i zamglenie, ograniczające widzialność mogą utrzymywać się przez całą dobę. Umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych, obniżając nieco temperaturę odczuwalną.

W Sylwestrową noc, od zachodu zacznie się nasuwać strefa zachmurzenia i opadów frontu ciepłego, związanego z niżem znad Wysp Brytyjskich. Jutro w godzinach przedpołudniowych strefa opadów dotrze do centrum i na wschód kraju, intensyfikując swoją aktywność, możliwe będą opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. W dzień temperatura od 0 do 1°C na północnym wschodzie, do 6-8°C na południowym zachodzie. Wiatr powieje z południowego zachodu i zachody, w górach może być silny i porywisty.

Cała północna część kontynentu oraz północny Atlantyk, po Labrador objęte są strefa niżową, na północnym wschodzie niż znad Rosji „napędza” nad północno schodnie obszary naszego kraju chłodne powietrze z północy, niż znad Wysp Brytyjskich ciepłe masy z południa. Między tymi niżami od południa na krótko wyrasta słaby klin wyżowy, dzięki któremu możliwe będą przejaśniania. Czapę zachmurzenie frontów niżu brytyjskiego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl a strefy opadów na froncie na zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

W miarę przemieszczania się niżu na wschód a wraz z nim frontu, narastać będzie kontrast termiczny między masami powietrza z północnego wschodu i zachodu, co przejawiać się będzie wzrostem intensywności opadów, szczególnie nad wschodnimi regionami kraju, co dobrze ilustrują mapy prognostyczne i meteorogramy. We wtorek i środę na północnym wschodzie spodziewać możemy się opadów śniegu i temperatury kilka stopni poniżej zera, na Dolnym Śląsku opady deszczu, temperatura może osiągnąć +10°C. W drugiej połowie tygodnia można oczekiwać stopniowego ochłodzenia. Aktualne i prognozowane położenie ciepłych i chłodnych mas powietrza możemy śledzić na prognostycznych mapach topografii względnej 500-1000 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202312310000&projection=opencharts_europe&valid_time=202312310300 .

WSZYSTKIM NASZYM CZYTELNIKOM I SYMPATYKOM ŻYCZYMY WSZELAKIEJ POMYŚLNOŚCI I SUKCESÓW W NOWYM, NADCHODZĄCYM 2024 ROKU, A SOBIE SAMYM BY NIEUSTANNIE WZRASTAŁA DOKŁADNOŚĆ I WIARYGODNOŚĆ PROGNOZ POGODY.

Ryszard Klejnowski

31 grudnia, niedziela, 365 dzień 2023 roku; 7:15


Udostępnij artykuł