Komentarz synoptyka: 2024-01-01

Pierwszy dzień Nowego Roku będzie pochmurnym i deszczowym, na północnym wschodzie również z deszczem ze śniegiem i śniegiem; temperaturą od 0-2°C na północnym wschodzie , 3-5°C w centrum i około 4-6°C na Dolnym Śląsku; powieje umiarkowany wiatr na północnym wschodzie z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze południowo zachodni i zachodni, obniżając nieco temperaturę odczuwalną. Jutro podobny charakter pogody, będzie nieco chłodnej na Suwalszczyźnie, Warmii Mazurach, cieplej na Dolnym Śląsku i pozostałym obszarze kraju, we środę jeszcze cieplej, z większym kontrastem temperatury NE-SW, w drugiej połowie tygodnia stopniowe ochłodzenie nawet do -12-15°C na Suwalszczyźnie i około 0°C na południowym zachodzie.

Quasi stacjonarny niż w rejonie Wysp Brytyjskich i Morza Północnego sięga zatoka nad obszar naszego kraju, z związana z nią strefa zachmurzenia okludujących się frontów przemierza od minionej nocy przez nasz obszar z opadami deszczu, miejscami intensywnymi, przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącym i śniegu. Aktualne położenie stref zachmurzenia możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl a stref opadów na zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Bardziej szczegółowy przegląd aktualnej sytuacji opadowej dają zobrazowania z sieci radarowej POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Na zdjęciu satelitarnym i mapach prognostycznych widzimy, że tuż za niżem i frontem aktualnie na nas oddziałującym podążają znad północnego Atlantyku kolejne układy cyklonalne. Całą północną część kontynentu i Atlantyk, aż po Labrador obejmuje rozległy obszar niżów, przemieszczający się na wschód, zapewniających dopływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza znad względnie ciepłego oceanu. Jednocześnie na północy, za kręgiem polarnym zalega obszar chłodu, którego napływ na południe następuje w tylnej części niżu znad Rosji i klina wyżowego znad Arktyki. Aktualne i prognozowane ruchy ciepłych i chłodnych mas powietrza możemy obserwować na kolejnych sekwencjach prognostycznych map topografii względnej 500-1000. May te pośrednio przedstawiają średnią temperaturę powietrza w tej warstwie, a zagęszczenie izoterm strefy frontowe. Taki rozkład i prognostyczna ewolucja obszarów o odmiennych charakterystykach termicznych tłumaczy narastanie kontrastu temperatury między NE i SW na tak stosunkowo niewielkim obszarem geograficznym jak nasz kraj – będziemy mieli zimę na północnym wschodzie i jesień na południowym zachodzie.

NA ŚWIECIE

Różnica temperatury między najchłodniejszym i najcieplejszym miejscem na świecie przekroczyła wczoraj 100°C – w miejscowości Deliankir na Syberii zanotowano -55.9°C, a w Telfer w Australii +45.8°C . W wiosce św. Mikołaja w Rovaniemi też się ochłodziło, do -19°C www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html .

Ryszard Klejnowski

1 stycznia 2024 roku., poniedziałek; 7:15


Udostępnij artykuł