Komentarz synoptyka: 2024-01-02

Nadal daje o sobie znać duża zmienność pogody generowana dynamiką procesów nad rozległymi obszarami Atlantyku, gdzie ścierają się masy chłodnego powietrza znad Labradoru i Grenlandii z ciepłymi i wilgotnym powietrze znad ciepłych, podzwrotnikowych obszarów oceanu Również nad naszym regionem ścierają masy ciepłego powietrza a przedniej części nasuwającej się znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego zatoki niżu atlantyckiego z mroźnym powietrzem pochodzenia arktycznego, napędzanym wyżem znad północy Półwyspu Skandynawskiego. Rozległa strefę zachmurzenie frontów związanych z zatoka i niżem możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl , natomiast obszary opadów na zobrazowaniach z europejskiego systemu radarów meteorologicznych Eumetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ Jednoznaczny jest kierunek przemieszczania się układów na wschód, jeż dzisiaj w godzinach przedpołudniowych opady dotrą na południowy zachód kraju. Będą się szybko przemieszczać dalej na północny wschód, by objąć swoim zasięgiem obszar całego kraju.

Zgodnie z taka diagnozą i prognozą procesów atmosferycznych możemy oczekiwać dzisiaj dużego zachmurzenia, głównie przez niskie chmury Stratus, Stratocumulus oraz wyższych pięter z wbudowanymi lokalnie Cumulonimbus. Mapy radarowe z systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ pokazuję nad ranem przemieszczające się na wschód izolowane obszary opadów przelotnych, niewątpliwie już przed południem radary pokażą opady związane z główną strefa frontową. Wspomniana wyżej różnica właściwości mas napływających nad nasz obszar skutkuje znaczną równicą temperatury – na północnym wschodzie będzie zimowo, z temperaturą rzędu -2/-5°C z opadami głównie śniegu lub deszczu ze śniegiem mogącym powodować gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju cieplej, od 3 do 5°C z opadami deszczu lub mżawki w nocy na północnym wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr obniżający temperaturę odczuwalną o kilka stopni powieje na NE z południowego wschodu, na SW z kierunków południowych, szczególnie w nocy i jutro nad morzem i w górach może być porywisty, do 70-90 km/h.

W nocy, jutro i we czwartek znaczny spadek ciśnienia, związany z powstawaniem i obrębie niżu atlantyckiego układy wtóre, które przemieszczając się nad Bałtykiem powodować będą na morzu sztorm i porywisty wiatr na lądzie. Od piątku / soboty spodziewać możemy się znacznego spadku temperatury, nawet do -10/-15°C, na północnym wschodzie spadki rozpoczną się wcześniej, tam może nawet do -20°C.

Aktualne i prognozowaną ewolucję ciepłych i chłodnych mas powietrza możemy obserwować na kolejnych sekwencjach prognostycznych map topografii względnej 500-1000. May te pośrednio przedstawiają średnią temperaturę powietrza w tej warstwie, a zagęszczenie izoterm strefy frontowe: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202401020000&projection=opencharts_europe&valid_time=202401020000 . Taki rozkład i prognostyczna ewolucja obszarów o odmiennych charakterystykach termicznych tłumaczy narastanie kontrastu temperatury między NE i SW na tak stosunkowo niewielkim obszarem geograficznym jak nasz kraj – będziemy mieli zimę na północnym wschodzie i jesień na południowym zachodzie.

W Rovaniemi, w wiosce Św. Mikołaja temperatura, wynosząca wczoraj - 19°C spadła dzisiaj nad ranem do -26°: www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html

Ryszard Klejnowski

2 stycznia 2024 roku; wtorek: 7:15

Udostępnij artykuł