Komentarz synoptyka: 2024-01-10

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami dzisiejszy dzień będzie nieco cieplejszym niż wczoraj, nadal jednak „biegunem chłodu” pozostają południowe regiony kraju, gdzie temperatura spadłą minionej nocy do około -19°C (Kłodzko), na północy zaś w Ustce wzrosła do +1°C Dzisiaj w dzień na północy przeważać będzie duże zachmurzenie, możliwe słabe opady śniegu lub śniegu z deszczem, na pozostałym obszarze bezchmurnie lub małe zachmurzenie Na południu mroźno z temperaturą około -10°C, -5/-3°C w centrum, do nieco powyżej zera stopni na północy kraju. Słaby lub umiarkowany wiatr nadal będzie obniżał o kilka stopni temperaturę odczuwalną.

Wczoraj na zdjęciach satelitarnych, przy bezchmurnym niebie obserwować mogliśmy dwa duże obszary kraju z pokrywą śnieżną, na północy i południu kraju. Już w godzinach popołudniowych nad Warmię i Mazury oraz Suwalszczyznę zaczęła się nasuwać od północy strefa zachmurzenia frontu ciepłego, związanego z niżem znad Półwyspu Kola. Ograniczyła ona nocne wypromieniowanie ciepła z podłoża a w cieplejszej i wilgotniejszej masa powietrza formować się mogą mgła i zamglenie.
Charakterystyczne są również obrazy komórek konwekcyjnych nad Atlantykiem, płynących nie jak zwykle z północy na południe, lecz z południa na północny zachód, zgodnie z cyrkulacją wyżu znad Szkocji, sięgającego klinem przez nasz kraj po Ukrainę. Efekt ten jest szczególnie dobrze widoczny na zdjęciach w świetle widzialnym (VIS): www.sat24.com/pl-pl .

Dzisiaj nadal pozostajemy w zasięgu klina wyżu znad Szkocji i Morza Północnego, sięgającego po Ukrainę. Jego os przesuwa się pod wpływem zatoki niżu znad Półwyspu Kola na południowy zachód, by w perspektywie najbliższych dni cyrkulacja cyklonalna objęła wschodnie regiony, zachodnie pozostaną po wpływem klina wyżowego. Wraz ze spadkiem ciśnienia na wschodzie wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru, pojawią się jutro i w piątek słabe opady śniegu lub śniegu z deszczem, w górach śniegu. Mapy prognostyczne o dłuższym wyprzedzeniu czasowym wskazują, że pierwsza połowa stycznia i początek drugiej zima nie zaskoczy nad tak silnym mrozem jak poprzedniej nocy, temperatura oscylować będzie w okolicach 0°C, jednak w nocy z piątku na sobotę możemy spodziewać się znaczniejszych spadków temperatury.

Nadal widoczna jest wyraźna różnica właściwości mas powietrza nad południem i centrum kraju, gdzie zalega sucha (PWAT około 4 mm) i chłodna masa weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=01&FROM=1000&TO=1000&STNM=12425 a napływającą z północy cieplejszą i wilgotniejszą weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=01&FROM=1000&TO=1000&STNM=26629 .

Ryszard Klejnowski

10 stycznia 2024 roku, środa; 7:15

Udostępnij artykuł