Komentarz synoptyka: 2024-01-15

Spoglądamy na satelitarne obrazy zachmurzenia ČHMÙ w szerokiej gamie barw, odzwierciedlające ruch systemów chmurowych, a także rozkład mas powietrza z ich charakterystykami, dostępnymi pod adresem (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Uwagę kierujemy na Morze Norweskie i Morze Północne, tutaj w zimnym powietrzu arktycznym o dużym potencjale chwiejności, spływają chmury kłębiaste, układające się w system zachmurzenia falującego frontu atmosferycznego, z powodzeniem wchodzące już nad północne Niemcy oraz Holandię i północną Belgię, a także nad nasze dzielnice zachodnie. Wypierają one w kierunku wschodnim struktury zachmurzenia frontowego związanego z niżem znad południowej Szwecji oraz wschodnich akwenów Morza Bałtyckiego. Proces ten nad naszym krajem doskonale odzwierciedlony jest na satelitarnych zobrazowaniach zachmurzenia i opadów w interwale pięciominutowym (barwa fioletowa www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ). Za frontem we wspomnianej jednorodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego, już pojawiają się pierwsze opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu o charakterze przelotnym. Jak widać z tych obrazów, proces ten postępuje dość szybko przy umiarkowanym i dość silnym wietrze południowo zachodnim, w porywach dochodzącym do 9, 12 m/s. Temperatura zawiera się w niewielkim interwale od +1ºC do -1 ºC, lokalnie do -2 ºC, w górach oczywiście zdecydowanie niższa (Kasprowy Wierch -11 ºC, Śnieżka -10,1 ºC, Zakopane -6,1ºC).

W ciągu dnia proces wymiany mas powietrza będzie postępował dość szybko. Nadal utrzymywać się będzie całkowite, a miejscami duże zachmurzenie, w strefie frontowej warstwowe, a w strefie przed frontowej warstwowo kłębiaste i warstwowe z dominującymi mokrymi opadami śniegu i śniegu z deszczem. Natomiast za frontem, we wspomnianej masie powietrza arktycznego, mocno zmodyfikowanego przez podłoże kontynentalne, spodziewane są opady przelotne mokrego śniegu o dużej intensywności i niewykluczone są burze śnieżne, a lokalnie jeszcze śniegu z deszczem. Nad Bałtykiem południowym mogą pojawić się izolowane burze z wyładowaniami. Wiatr południowo zachodni umiarkowany, a miejscami także porywisty. W ciągu dnia w miarę napływu zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, wzrastać będzie gradient baryczny generujący wzrost prędkości wiatru do porywistego, w porywach na zachodzie kraju, dochodzący do 60, 70 km/godz., mocniej powieje na północy, a zwłaszcza w pasie wybrzeża, tutaj nawet do 80, 100 km/godz., a na Bałtyku sztorm. Temperatura nadal oscylująca wokół zera, z tendencją do obniżania się. Natomiast temperatura odczuwalna, o poranku zawierająca się w interwale, przeważnie od -4-rech do -6-ciu stopni, będzie wyraźnie się obniżała. Zwiększać się ona będzie wraz ze wzrostem prędkości wiatru, zmieniającego kierunek na zachodni. Trzeba się liczyć z tym, że przekroczy ona wartość -10, a może -12 stopni. Zatem czeka nas pogoda mocno dynamiczna, typowa dla adwekcji zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego.

Niż powoli będzie kierował się w stronę Łotwy i Estonii oraz Zatoki Fińskiej, z tendencją do wypełniania się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego, a następnie kierować się będzie nad Rosję. W jego tylnej części rozpocznie się spływ zimnego powietrza arktycznego, w którym budować się będzie nad południową Skandynawią klin wyżowy. Postępować będzie kompensacja ciśnienia, zmniejszać się będzie gradient baryczny i słabnąć będzie wiatr północno zachodni. Ochłodzi się i to mocno, już najbliższej nocy kilku stopniowy mróz, najzimniej z temperaturą -6, -7 stopni na północnym wschodzie, do -3, -4 stopni na zachodzie. Wiatr słabnący będzie zmieniał kierunek z zachodniego na północno zachodni. Zanikać będą uciążliwe opady śniegu, ale pozostaną one na północnym wschodzie oraz nad południem kraju i środkowym zachodzie. W obszarach bezopadowych spodziewane są większe rozpogodzenia i pojawi się słońce. Mróz utrzyma się przez cały dzień, najchłodniej będzie na północnym wschodzie, tutaj -5, -4 stopnie, a najcieplej na południu i południowym zachodzie -1, -3 stopnie, lokalnie może być zero


Ryszard Olędzki,
15 stycznia 2024r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł