Komentarz synoptyka: 2024-01-16

Po wczorajszej dynamicznej pogodzie, spowodowanej wzrostem gradientu barycznego w tylnej części niżu znad Bałtyku i napływem powietrza arktycznego o dużym potencjale chwiejności, ściąganego znad Morza Norweskiego i Morza Północnego, a napływającego do nas znad Niemiec i zachodniego Bałtyku, już w porze nocnej od zachodu postępuje uspokojenie w atmosferze. Nieco mocniej wieje jeszcze w pasie wybrzeża od Kołobrzegu po Zatokę Gdańską, tutaj maksymalne prędkości wiatru porywistego dochodzą do 25, 36 km/h (7, 10 m/s). Natomiast rozproszone opady śniegu utrzymują się od Zatoki Gdańskiej po północną Białostocczyznę, a po przeciwległej stronie kraju, od Ziemi Lubuskiej po Małopolskę i Podkarpacie (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ). Na pozostałym obszarze kraju większe rozpogodzenia sprzyjające nocnym spadkom temperatury, nawet do -7, -11 stopni (o godzinie 5-tej Szczecinek -11,1ºC, Resko -7,6 ºC). Natomiast najcieplej jest na południu pod zwartym zachmurzeniem i wspomnianymi opadami śniegu, tutaj na małym minusie, a w Raciborzu zarejestrowano zero.

W ciągu dnia utrzyma się taki sam typ pogody jak u schyłku nocy, ze wspomnianymi opadami śniegu na północnym wschodzie oraz całym zachodzie i całym południu kraju, raczej nie zmieniające swego położenia, ale wykazujące tendencję do słabnięcia i zanikania na południu kraju. Na pozostałym obszarze utrzymywać się będzie umiarkowane, wewnątrz masowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste, lokalnie przejściowo spodziewane są większe rozpogodzenia, nawet do nieba bezchmurnego. Temperatura nadal zróżnicowana, od ciepłego zachodu i południa, pozostającego pod zwartym zachmurzeniem opadowym, oscylować będzie wokół zera. Na pozostałym obszarze ujemna, od -2, -4 stopni w szerokim pasie od środkowego Pomorza po Lubelszczyznę. Natomiast najniższa, na poziomie -5, -6 stopni na północnym wschodzie. Wiatr nadal północno zachodni słaby i umiarkowany, mocniej zawiewający na północnym wschodzie, porywisty, w porywach dochodzący do około 10-ciu m/s, z wyraźną tendencją do słabnięcia. Mocniej też powieje w obszarach górskich. Ciśnienie będzie nadal wzrastało, na skutek postępującej przebudowy pola.

Jak już wyżej wspomniano, w ciągu dnia postępować będzie przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Niż znad krajów bałtyckich i Zatoki Fińskiej, wchodząc nad coraz zimniejsze podłoże kontynentalne, kierując się na północny wschód, będzie dość szybko wypełniał się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego. Ustępować on będzie miejsce rozbudowującemu się klinowi wysokiego ciśnienia w tym samym zimnym powietrzu arktycznym, oddzielającego ten niż od niżu atlantyckiego znad Morza Norweskiego. Już w godzinach około południowych jego oś będzie nasuwała się nad nasze zachodnie dzielnice, z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim. Po jego zachodniej stronie, słaby wiatr będzie zmieniał kierunek na południowy i południowo zachodni. To pierwszy zwiastun generalnej przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Już w nocy, wypierane będą na północny wschód słabe opady znad Suwalszczyzny i Białostocczyzny. Natomiast nad dzielnice zachodnie i północno zachodnie nasuwać się będą opady śniegu w strefie mało aktywnego starego frontu okluzji (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), związanego z rozbudowującym się niżem znad Morza Norweskiego wykazującego tendencję do przesuwania się nad Skagerrak. Zatem, będziemy stopniowo dostawali się w zasięg strefowej cyrkulacji zachodniej z wyraźną składową południowo zachodnią. Wiatr zmieniać będzie swój kierunek na południowy. Noc, pomimo zmiany kierunku wiatru na południowy, jeszcze pozostanie zimna, z temperaturą -2, -4 stopnie na rozległym zachodzie i chłodniejszym wschodem z temperaturą -5, -7 stopni. Ocieplenie i przejście temperatury przez zero w górę spodziewane jest w nocy ze środy na czwartek, obejmujące całe południe kraju. Ale trzeba liczyć się z tym, że będzie ono przejściowo i nie obejmie całego obszaru naszego kraju.


Ryszard Olędzki,
16 stycznia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł