Komentarz synoptyka: 2024-01-22

Zapowiadana od wielu dni rewolucja w pogodzie wchodzi właśnie w fazę realizacji; zimowa aura ze śniegiem i mroźnymi nocami zamieniać się będzie w niemal wiosenna z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu przy dodatnich temperaturach, nawet rzędu 8-10°C, silnym i porywistym wietrze, w Sudetach więcej niż 110 km/h, w Zakopanem nieco mniej. Dzisiaj początkowo na południowym wschodzie i w centrum zachmurzenie umiarkowane, bez opadów, wzrastające od zachodu do dużego z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu; po nocnych spadkach temperatura wzrośnie do około 0/+2°C na północnym wschodzie, +3/+5°C w centrum i 5-7°C na południowym zachodzie; silny i porywisty wiatr z kierunków południowych obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną, meteoropaci mogą odczuwać dyskomfort związany ze znacznym w ciągu dnia spadkiem ciśnienia.

Rozległy i wyjątkowo głęboki, z ciśnieniem w centrum nad Morzem Norweskim rzędu 947 hPa cyklon obejmuje swoim zasięgiem znaczną, północno zachodnią część kontynentu, a rozciągające się od Skandynawii , przez nasze zachodnie regiony po Półwysep Iberyjski rozdziela ustępujące na południowy wschód chłodne masy powietrza przez cieplejsze powietrze polarne morskie. Szeroka strefę frontową, nadciągającą od rana nad północno zachodnie regiony kraju możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl a związane z frontem i niże strefy opadów na zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Wyraźnie zwija się spirala chmurowa wokół centrum cyklonu, które jutro przekroczy pasmo Gór Skandynawskich i przemieści się nad Zatokę Botnicką. Jutro, po przejściu frontu nastąpi krótkie uspokojenie w pogodzie, jednak z przelotnymi opadami, już we środę napłynie znad Atlantyku kolejny cyklon z układem frontów z intensywnymi opadami. We czwartek / piątek ponowny spadek temperatury z kierunku zimowych wartości.

Tak znaczną dynamikę procesów pogodowych nad Atlantykiem napędzają trzy gałęzie prądu strumieniowego, w jądrze którego prędkość wiatru przekracza 310 km/h (patrz mapa Significant awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ ). Z kolei taka intensywność prądu strumieniowego, świadczy o dużych różnicach charakterystyk termicznych mas powietrza znad ciepłych wód południowego Atlantyku i chłodnych, pochodzenia arktycznego znad Grenlandii i Labradoru. Dobrze ilustrują to mapy prognostyczne topografii względnej 500 – 1000 hPa, pokazujące średnią temperaturę tej warstwy charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202401220000&projection=opencharts_europe&valid_time=202401220300 . Obszary zagęszczenia izohips to główne strefy frontowe, z którymi związane są również prądy strumieniowe. Naniesione na mapy izobary ciśnienia sprowadzonego do poziomu morza pozwalają na analizę cykli powstawania niżów – od zaburzenie falowego przez adwekcji ciepła w jego przedniej części i chłodu w tylnej.


Ryszard Klejnowski

22 stycznia 2024 roku, poniedziałek; 7:15

Udostępnij artykuł