Komentarz synoptyka: 2024-01-23

Odwilżowej aury ciąg dalszy, minionej nocy tylko na niewielu posterunkach na południowym wschodzie zanotowano temperaturę poniżej zera stopni, na większości stacji od +2 do +5°C, w dzień już wszędzie z wyjątkiem obszarów górskich zanotujemy od 2°C na południowym wschodzie i północnym wschodzie do 4-5°C w centrum i 5-7°C na południowym zachodzie. Przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami, głównie deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu Silny i porywisty wiatr południowo zachodni i zachodni obniżać będzie temperaturę odczuwalną, może osiągać prędkość 50-70 km/h, nad morzem i w górach więcej.

O dynamice procesów i prędkości wiatru świadczyć mogą rozciągnięte zgodnie z kierunkiem wiatru trzygodzinne strefy opadów przelotnych na prognostycznych mapkach opadów oraz prędkość ich przemieszczania się na mapach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Duża prędkość i porywistość wiatru związana jest ze wzrostem gradientu ciśnienia na peryferiach głębokiego niżu znad Półwyspu Skandynawskiego i rozbudowującym się od południa klinem wyżowym, w obrębie klina wyżowego zanotujemy lokalne, krótkotrwałe przejaśnienia.

Jutro wystąpi długo zapowiadane maksimum temperatury, znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, który znad Atlantyku zmierza ku Europie. Szeroką strefę zachmurzenia frontu ciepłego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych , w godzinach porannych już nad Wyspami Brytyjskimi www.sat24.com/pl-pl i na zobrazowaniach z radarów europejskich www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Zgodnie z naszymi prognozami strefa opadów dotrze w nocy do naszych zachodnich granic i w ciągu dnia z intensywnymi opadami deszczu przemieści się nad Ukrainę i Białoruś. Zanotujemy w dzień znaczny spadek ciśnienia, wzrost prędkości wiatru i temperatury do 2-5°C na północnym wschodzie 8-10°C w centrum i nieco ponad 10°C na południowym zachodzie.

Wysoka temperatura, silny wiatr i opady deszczu powodować będą intensywne topnienie pokrywy śnieżnej, a powstające „błoto pośniegowe” utrudniać ruch na chodnikach i drogach, będzie mokro i ślisko. We czwartek i w piątek ponownie ochłodzenia i intensywne opady, temperatura obniży się w okolice 0 - 2°C. Spowodowane to będzie napływem chłodniejszej masy z północy w tylnej części niżu, który przyniesie jutro tak znaczne ocieplenie a usadowi się nad Rosją. Wspomniana w moich poprzednich komentarzach duża dynamika procesów nad północnym Atlantykiem przyniesie nam do końca miesiąca zmienną aurę z temperaturą od kilku stopni poniżej zera do niemal wiosennych wartości w okolicach 10°C, z opadami głownie deszczu. Można by zapytać: gdzie ten „luty co każe podkuć buty”?

Ryszard Klejnowski

23 stycznia 2024 roku, wtorek; 7:10

Udostępnij artykuł