Komentarz synoptyka: 2024-01-24

Zima wyraźnie w odwrocie, od zachodu napływa ciepłe powietrze polarne o cechach morskich, już w dniu wczorajszym temperatura na całym obszarze kraju była dodatnia, od 1-go do 3-ech stopni na południowym wschodzie, 4, 6 stopni w pasie dzielnic środkowych i 7, 8 stopni na zachodzie kraju. Miniona noc także ciepła, na zachodzie 4, 6 stopni, w dzielnicach środkowych 2, 3 stopnie, na południowym wschodzie najchłodniej, około jednego stopnia, ale w Karpatach lekki mróz przy temperaturze -1, a lokalnie nawet -2 stopnie w Krośnie i pada przelotny śnieg, natomiast w Zakopanem o godzinie 5-tej, z powodu dużego wyniesienia nad poziom morza -5,1ºC, a na Śnieżce cieplej aniżeli w Zakopanem, tutaj tylko -3,3ºC. To temperatura tzw. termometryczna, ale temperatura odczuwalna jest niższa i zwiera się interwale od +2 do -2 stopnie.

W dzień temperatura będzie jeszcze wyższa, od wczorajszej i nocnej, na południowym zachodzie kraju spodziewana jest na poziomie 10, 11 stopni, na znacznym obszarze kraju przeważnie 6, 8 stopni, a najchłodniejsze będą krańce wschodnie oraz południowy wschód, tutaj 2, 4 stopnie, a w Bieszczadach około zera. Tak wysokie temperatury spowodowane będą napływem ciepłego powietrza polanego w ciepłym wycinku niżu, o północy lokującego się nad Wyspami Owczymi i Szetlandami 970 hPa (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), wykazującym tendencję do przesuwania się nad południowe akweny Morza Norweskiego. Po jego „przewaleniu się” przez najwyższe wyniesienia Gór Skandynawskich, będzie odbudowywał się nad północnymi akwenami Bałtyku, by w nocy wchodzić przez Zatokę Ryską nad zimny ląd, gdzie wyraźnie będzie wypełniał się zimnym powietrzem zaciąganym w tylnej jego części prosto od północnego zachodu, a następnie od północy.

Wraz z jego przesuwaniem się, zmieniać się będą warunki atmosferyczne. Na rozległym zachodzie kraju już występują jednostajne opady deszczu w strefie frontu ciepłego, które wchodząc w obszar coraz chłodniejszego powietrza i podłoża, przechodzić będą w opady mieszane deszczu ze śniegiem, a w Karpatach oraz lokalnie na wschodzie może także popadać mokry śnieg. Już wzmaga się wiatr południowo zachodni, w porywach dochodzący do 12, 14 m/s (43,2, 50,4 km/h). Niebawem nasuwać się będą opady przelotne deszczu w strefie aktywnego frontu chłodnego. Za tym frontem wiatr zmieniać będzie kierunek na zachodni, z wyraźną tendencją wzrostową, w porywach dochodzący do 70, 90 km/h, a w pasie wybrzeża do 100, 120 km/h. Równocześnie napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne o dużym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem występować będą intensywne, przelotne opady deszczu, a chmurom Cb towarzyszyć będzie porywisty wiatr, znacznie obniżający temperaturę odczuwalną. Opady frontowe już w godzinach około południowych dotrą nad naszą granicę wschodnią, a na przełomie dnia i nocy wychodzić będą poza naszą granicę wschodnią.

Noc nadal z silnym, porywistym wiatrem, na zachodzie i południu kraju nadal w porywach dochodzący do 70, 90 km/h, nieco słabszy w dzielnicach wschodnich, a na wybrzeżu, zwłaszcza zachodnim nadal do 100, 120 km/h, powoli zmieniający kierunek na północno zachodni. Wciąż utrzymywać się będzie adwekcja chłodu, a w niej konwekcja dynamiczna z przelotnymi opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Będzie się ochładzało, temperatura zejdzie około 4, 2 stopni, w górach już lekki mróz.

Jutro niż nadal wypełniając się zimnym powietrzem, kierować się będzie na pogranicze białorusko-rosyjskie. Wiatr zmieniać będzie kierunek na północno zachodni i znad Bałtyku napływać będzie chłodne powietrze polarne o dużym potencjale chwiejności, a w nim nadal utrzymywać się będą opady przelotne deszczu, w górach deszczu ze śniegiem, a w wyższych partiach gór niewykluczone są opady mokrego śniegu, lokalnie w godzinach popołudniowych, zwłaszcza na wschodzie mogą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem. Ochłodzi się, temperatura nadal dodatnia, na poziomie 3, 5 stopni, a na północnym wschodzie około 1, 2 stopnie, lokalnie u schyłku dnia już około zera.

W chłodnym powietrzu postępować będzie kompensacja ciśnienia i rozbudowywać się będzie klin wyżowy ułożony niemal południkowo od Alp po Jutlandię. Po jego wschodniej stronie i po zachodniej stronie wspomnianego niżu, utrwalać się będzie północno zachodni napływ powietrza. W nocy z czwartku na piątek, na całym naszym wschodem temperatura przejdzie przez zero w dół, na poziom -1, -3 stopnie, a opady już tylko mokrego śniegu..


Ryszard Olędzki,
24 stycznia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł