Komentarz synoptyka: 2024-01-26

Po paru ostatnich dniach z pogodą dynamiczną, noc przyniosła uspokojenie w atmosferze, sprowadzone nasuwającym się od zachodu klinem wyżowym, wychodzącym znad Alp w kierunku północnym z niewielką składową wschodnią, a sięgającym aż po północną Skandynawię (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Po jego wschodniej stronie lokuje się „stary niż” z rodowodem atlantyckim, który po opuszczeniu Bałtyku wszedł nad kontynent z tendencją do schodzenia początkowo na południowy wschód, a obecnie na południe, zmierzając na pogranicze ukraińsko-rosyjskie, a w niedalekiej przyszłości zupełnie zaniknie. Natomiast po zachodniej stronie klina lokuje się rozległy niż atlantycki z dwoma ośrodkami 970 hPa nad Morzem Grenlandzkim i 965 hPa, pomiędzy Islandią i południową Grenlandią. Swoim zasięgiem obejmuje on północne akweny Atlantyku aż po Zatokę Biskajską na południowym wschodzie i po Nową Szkocję oraz Nową Funlandię na południowym zachodzie.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że wspomniany klin rozbudowany jest w całej troposferze, od Półwyspu Iberyjskiego i północno zachodniej Afryki aż po Spitsbergen, a dalej w stronę bieguna północnego (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). W najbliższym czasie będzie on przejściowy redukowany, by przepuścić niewielki niż wygenerowany nad południową Skandynawią, który w ciągu najbliższej doby przesunie się w rejon Zatoki Gdańskiej. W kolejnej dobie wchodzić on będzie nad nasze dzielnice północno wschodnie, z szybko postępującym procesem jego wypełniana zimnym powietrzem. W tym samym czasie, po jego północnej stronie, od Jutlandii po Rosję północno zachodnią rozbudowywać się będzie wał wyżowy, odcinający napływ zimnego powietrza znad Skandynawii. Równocześnie postępować będzie istotna przebudowa pola geopotencjału w całej troposferze nad północnymi obszarami Europy. Natomiast w niedalekiej przyszłości na pograniczu Ukrainy i Rosji formować się będzie niż w swobodnej troposferze, wywierający wpływ na przebieg zjawisk pogodowych u nas.

Dzisiejszy poranek wyraźnie chłodniejszy od dwóch poprzednich, na północnym wschodzie temperatura zeszła nieco poniżej zera, a na pozostałym obszarze kraju dodatnia, ale na małym plusie, zawierająca się w interwale 1, 3 stopnie, nieco cieplej, około 4 stopnie tylko na Dolnym Śląsku. Dominuje duże zachmurzenie wewnątrz masowe Sc, miejscami, zwłaszcza na Mazurach oraz na pograniczu Mazowsza i Białostocczyzny lokalnie występują słabe opady deszczu ze śniegiem. Nieco więcej opadów występuje na Górnym Śląsku i w Małopolsce, z tendencją do kierowania się w stronę Słowacji (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ). Wiatr słaby, na zachodzie kraju południowo zachodni, na pozostałym obszarze północno zachodni, na krańcach wschodnich nieco żwawszy.

Taki typ pogody, ze słabymi, rozproszonymi opadami mokrego śniegu i śniegu z deszczem oraz deszczu spodziewane są we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie bez opadów do godzin południowych. Później, znad Niemiec nasuwać się będą frontowe, jednostajne opady deszczu o małym i umiarkowanym natężeniu. W porze nocnej, na czole opadów przechodzić one będą w opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Strefa opadów nie będzie zbyt szeroka i już w środku nocy na zachodzie bez opadów. Do rana opady frontowe już bez opadów deszczu, tylko deszczu ze śniegiem i mokrego deszczu, będą stopniowo wychodziły nad Ukrainę, a nieco później nad Białoruś, ale pozostając w Karpatach.

Temperatura w porze dziennej rozłożona stosownie do rozkładu ciśnienia, a tym samym kierunku wiatru. Na wschodzie około zera, lokalnie na małym minusie, przy wietrze północno zachodnim. Natomiast na zachodzie przy wietrze południowo zachodnim i południowym, 4, 6 stopni, na Śląsku Dolnym i Opolskim nawet do 8, 9-ciu stopni. Tutaj też mocniej powieje, w porywach do 40, 55 km/h.

Ale to nie koniec opadów nad naszym krajem. W nocy znad zachodniego Bałtyku nasuwać się będą opady deszczu ze śniegiem w strefie frontu okluzji chłodnej, przerzuconej przez plecy wspomnianego, niewielkiego ośrodka niżowego, schodzącego znad południowej Szwecji nad Bałtyk, rozprzestrzeniające się w głąb kraju. Równocześnie ze wzrostem gradientu i kompensacją ciśnienia, na zachodzie wzrastać będzie prędkość wiatru, zachodniego i północno nocnego, w porywach dochodzącego 60, 70 km/h, lokalnie w górach i w pasie wybrzeża nawet do 80, 90 km/h

W ciągu jutrzejszego dnia, wspomniane opady, deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu, będą utrzymywał się od Pomorza Gdańskiego na północy na rozległe, środkowe południe i południowy wschód i wschód kraju. Na zachodzie bez opadów. Zwiększać się będzie obszar silnego, porywistego wiatru północno zachodniego, w dzielnicach zachodnich dochodzącego do 80, 90 km/h, w pasie wybrzeża zachodniego i środkowego, przejściowo dochodzące do 100, 110 km/h. Spokojnie będzie tylko na północnym wschodzie.

Po wspomnianej na początku przebudowie pola ciśnienia i pola geopotencjału, będziemy stopniowo wchodzili w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery, początkowo północno zachodniej, później zachodniej, a w końcu miesiąca południowo zachodniej.


Ryszard Olędzki,
26 stycznia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł