Komentarz synoptyka: 2024-01-29

Pogodna aura towarzyszyć nam będzie nie tylko dzisiaj, jutro tez takiej spodziewać się możemy; niemal w całym kraju przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury średniego i górnego piętra, które jednak w pewnym stopniu ograniczać będą dopływ promieniowania słonecznego, nieco więcej chmur niskich na wschodzie kraju. Ciepło, jak na tą porę roku, odnotujemy temperaturę od 2-4°C na wschodzie, 4-5°C w centrum i do 6-8°C na zachodzie i południowym zachodzie, słaby lub umiarkowany wiar powieje z południa, obniżając nieco temperaturę odczuwalną Lokalne zamglenia lub mgła zanikać będą ciągu dnia, pojawiając się nocą, odnotujemy powolny spadek ciśnienia.

Taką pogodę zapewnia nam wyż, którego centrum z ciśnieniem rzędu 1040 hPa znad Słowacji i południowo wschodniej Polski przesuwa się powoli na południowy wschód. Obejmuje swoją cyrkulacją cały kontynent europejski. Od Półwyspu Skandynawskiego przez Wyspy Brytyjskie po Półwysep Iberyjski rozciąga się zafalowany front chłodny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Zachmurzenie frontów, ciepłego i chłodnego możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/country/pl i radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Komórkowa struktura zachmurzenia za frontem dowodzi napływowi chłodnej masy powietrza z regionów polarnych.

W poprzednich komentarzach pisałem o klinie w polu geopotencjału w środkowej troposferze. Dzisiaj jego oś przemieszczać się będzie na wschód nad naszym regionem, zapewniając napływ ciepłej masy z południowego zachodu: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202401281200&projection=opencharts_europe&valid_time=202401290600 . Ponieważ układ Ω jest tworem ulegający zmianom powoli, możemy oczekiwać co najmniej kilkudniowej stabilizacji pogody z dodatnimi wartościami temperatury w dzień. Mapy prognostyczne poziomu 500 hPa z izotermami poziomu 850 hPa ilustrują proces adwekcji ciepła na poziome około 1,5 km, a proces adiabatycznego osiadania masy w wyżu powoduje jej ogrzewanie. W wyniku tych procesów obserwujemy silna inwersję temperatury, taj jak na przykład we Wrocławiu, gdzie dodatkowo może wchodzić wpływ orografii w dolnej, około 1,5 km warstwie: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=01&FROM=2900&TO=2900&STNM=12425 .

Dobrze ilustrują to również mapy topografii względnej 500 - 1000 hPa, odzwierciedlające średnią tej temperaturę: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202401290000&projection=opencharts_europe&valid_time=202401290000 . Możemy obserwować jak daleko na północ wynoszone są w klinie geopotencjału ciepłe masy powietrza, nawet w przytaczanym przeze mnie wielokrotnie Rovaniemi w pobliżu koła podbiegunowego temperatura wyniesie dzisiaj około 0°C: www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html .

Ryszard Klejnowski

29 stycznia 2024 roku, poniedziałek; 7:10

Udostępnij artykuł