Komentarz synoptyka: 2024-02-03

Nadal pozostajemy w zasięgu cyrkulacji zachodniej, warunkowanej rozkładem ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz geopotencjału w swobodnej troposferze. Układami barycznymi sterującymi przepływem powietrza nad północnym Atlantykiem oraz nad niemal całą Europą pozostaje rozległy wał wyżowy, rozciągający się na zachodzie od Półwyspu Labradorskiego przez Atlantyk w stronę Zatoki Biskajskiej, a dalej nad Alpy i Bałkany aż po zachodnią Turcję. Po jego północnej stronie, w wysokich szerokościach geograficznych lokują się aktywne, mobilne ośrodki niskiego ciśnienia, wykazujące tendencję do przesuwania się w kierunku wschodnim.

Już wczoraj i minionej nocy przez nasz kraj przemieszczała się zatoka niżowa z frontem ciepłym, prowadzącym słabe opady deszczu, które już wychodzą poza naszą granicę wschodnią. To za tym frontem napłynęło ciepłe powietrze, w którym nad ranem temperatura na zachodzie kraju sięgnęła 9-ciu stopni, a na wschodzie, przeważnie 5 stopni. Natomiast w porze nocnej znad Bałtyku nasunęły się słabe opady deszczu w strefie, mało aktywnego frontu chłodnego, z tendencją do przesuwania się w kierunku południowym. Za frontem napływać będzie stosunkowo ciepła masa powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności. To w nim z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja z przelotnymi opadami deszczu, występującymi nad niemal całym obszarze kraju. Najczęściej deszcz przelotny padać będzie na wschodzie i południu kraju, a na pozostałym obszarze tylko miejscami. W Karpatach Wschodnich niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Wzrastać będzie gradient baryczny, powodujący wzrost prędkości wiatru porywistego. Wiatr zachodni i z niewielką składową północną, przeważnie umiarkowany i dość silny i porywisty, przeważnie 50, 60 km/godz., powodujący odczucie chłodu. Najmocniej powieje w pasie wybrzeża Środkowego i Gdańskiego, a także nad Warmią i Mazurami, tutaj w porywach, lokalnie dochodzący nawet do 90, 100 km/godz. Temperatura maksymalna mocno zróżnicowana, najwyższa na środkowym zachodzie kraju, tutaj nawet 10, 11 stopni, a lokalnie nawet 12 stopni. Najniższa na poziomie 5, 6 stopni na północnym i południowym wschodzie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa od tzw. termometrycznej.

W porze nocnej aktywny ośrodek niżowy znad Morza Norweskiego (955 hPa) przesuwać się będzie przez środkową Skandynawię nad zatokę Botnicką, z postępującą tendencją do wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym zaciąganym z wysokich szerokości geograficznych. U nas ciśnienie będzie się obniżało i nadal utrzymywać się będzie dość silny i porywisty wiatr, w porywach dochodzący 40, 60 km/godz. Na wybrzeżu Środkowym i Gdańskim nieznacznie osłabnie. Troszeczkę osłabnie także na wybrzeżu. Nadal utrzymywać się będą przelotne opady deszczu, najczęściej utrzymujące się południu kraju. Temperatura nadal na plusie, ale zejdzie do 2, 4 stopni na północnym wschodzie, do 5, 6 stopni na południowym zachodzie.

Jutro niż wchodzić będzie nad Pojezierze Fińskie, z dalszą tendencję do wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym, zaciąganym znad północnej Skandynawii. U nas ciśnienie nadal będzie się obniżało i wzrastać będzie gradient baryczny. Wzmagać się będzie prędkość wiatru, zachodniego i północno zachodniego, w porywach dochodzącego już na znacznych obszarach kraju, nawet do 80, 90 km/godz. Na Bałtyku sztorm i już na całym wybrzeżu porywy wiatru dochodzące do 100, 110 km/godz. Znad Bałtyku nanoszone będzie coraz chłodniejsze powietrze o znacznym potencjale chwiejności. Nadal utrzymywać się będą przelotne opady deszczu, z postępującą tendencją do przechodzenia w opady mieszane deszczu ze śniegiem na północnym wschodzie i rozprzestrzeniające się aż nad Pojezierze Gdańskie, północne Mazowsze i całą Białostocczyznę, a także w wyższych partiach gór. Już nie będzie tak ciepło jak dzisiaj. Na północnym wschodzie, lokalnie, w godzinach popołudniowych możliwe są spadki temperatury do około zera. Najcieplejszy, z temperaturą 5, 6 stopni pozostanie południowy zachód.

Noc już w całym kraju z intensyfikującymi się, przelotnymi opadami deszczu, a na wspomnianym rozległym północnym wschodzie z opadami deszczu ze śniegiem. Nadal utrzyma się znaczny kontrast temperatury pomiędzy najcieplejszym południowym zachodem, z temperaturą około 6-ciu stopni i najchłodniejszym północnym wschodem, około zera, a lokalnie nawet -1 stopień. Wiatr spowodowany znacznym gradientem barycznym, nadal silny i porywisty, w porywach dochodzący do około 100, 110 km/godz. w pasie wybrzeża, nieco słabszy na pozostałym obszarze.

Jarosław Olędzki,
3 lutego 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł