Komentarz synoptyka: 2024-02-07

Przed nami kilkudniowa zmiana charakteru pogody z wczesnowiosennej na zbliżona do łagodnej, zimowej, również z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu; napływ ciepłej masy powietrza z południowego zachodu zastępowany będzie napływem chłodniejszej z kierunków północnych. Wraz z postępującym od północy frontem chłodnym, związanym z przemieszczającym się znad Bałtyku nad Rosję niżem, obserwować będziemy opady deszczu, deszczu ze śniegiem a na północy i w górach śniegu i śniegu z deszczem Jeszcze dzisiaj na przeważającym obszarze kraju temperatura rzędu 2-4°C na północy, 4-6°C w centrum do 8-10° na południu kraju; już najbliższej nocy spadki temperatury w okolice i nieco poniżej zera, jutro od 1 do 5°C z przeważnie dużym zachmurzeniem z lokalnymi przejaśnieniami i opadami; nadal towarzyszyć nam będzie dość silny, w porywach do 60-80 km/h wiatr, w górach rzędu 100 km/h.

Obserwowane i prognozowane warunki pogodowe w pierwszej dekadzie lutego zawdzięczamy dużej dynamice procesów atmosferycznych nad północnym Atlantykiem. Tam na styku chłodnym mas powietrza pochodzenia arktycznego napływającego znad Grenlandii i Labradoru z masami ciepłego znad ciepłych wód oceanicznych z południa zachodzą procesy fronto- i cyklogenetyczne. Powstające kolejne układy niżowe, zgodnie z ogólną, strefowa cyrkulacją zachodnią, napływają nad kontynent, przynosząc dynamiczne zmiany pogody nad naszym obszarem geograficznym.

Na naszych prognostycznych mapkach temperatury i linii prądu obserwujemy wyraźną granicę między chłodną masą powietrza nad Półwyspem Skandynawskim w tylnej części wspomnianego już niżu a ciepłą na południu kontynentu, będącego pod wpływem klina wyżowego znad Azorów. Ta granica to strefa przemieszczającego się na południe frontu z miejscami intensywnymi opadami. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a w szerszej europejskiej perspektywie na: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Natomiast na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl możemy obserwować nad Morzem Północnym i północnym Atlantykiem napływają otwarte komórki konwekcyjne, powstające w wyniku napływu chłodnej masy nad cieplejsze wody morskie.

Jak pokazują nasze mapy prognostyczne już w piątek kolejny niż atlantycki zmieni kierunek cyrkulacji w naszym regionie i strefa rozdziału mas, czyli front, tym razem ciepły, ponownie przemieszczać się będzie na północ. Powrócą w weekend temperatury rzędu 8-10°C, by ponownie nieco obniżyć się w następnym tygodniu – tak więc pierwsza połowa lutego zapowiada się ciepłą, na ile cieplejszą od normy wieloletniej pokażą obliczenia po jej upływie.

Ryszard Klejnowski

7 lutego, środa, 38 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł