Komentarz synoptyka: 2024-02-08

Od centralnej Rosji, przez południowe regiony naszego kraju, Wyspy Brytyjskie, po północny Atlantyk rozciąga się strefa frontowa, rozdzielająca chłodne powietrze arktyczne morskie i polarne morskie na północy od ciepłego zalegającego na południu kontynentu. Łączy ona niże – rosyjski na wschodzie z rozległym, niżem na zachód od Wysp Brytyjskich, który wypełniając się przemieszcza nad Wyspy, w regionie których stanie się układem stacjonarnym Przez najbliższe dni będzie sterował procesami atmosferycznymi nad niemal całym kontynentem europejskim, z wyjątkiem Półwyspu Skandynawskiego. Jego rozwój i dynamikę możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl i częściowo na zobrazowaniach z radarów europejskich Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Warto zwrócić uwagę na małoskalowy układ cyklonalny, widoczny nad Bałtykiem Zachodnim, którego układ chmurowy ma kształt przecinka. Jego powstawanie i ewolucję można było już wczoraj obserwować nad Morzem Norweskim w polu zachmurzenie komórkowego spływającego z północy. Jest dobrze odzwierciedlony na naszych mapach prognostycznych ciśnienia, przemieszcza się na wschód na Bałtykiem zanikając nad kontynentem i wchodząc w cyrkulację zatoki niżu brytyjskiego. Zaznacza się również na mapach linii prądu i temperatury.

Dzisiaj i w najbliższych dniach pogoda w naszym kraju uzależniona będzie od położenia wspomnianej wyżej strefy frontowej. Jak pamiętamy, przemieszczała się ona wczoraj i w nocy z północy na południe z opadami deszczu i deszczu z śniegiem, w górach śniegu. Za frontem napłynęło chłodne powietrze, temperatura spadłą nieco poniżej zera. Dzisiaj w północnej połowie kraju, w chodnej masie powietrza przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie z temperaturą około 1-2°C, na południu, w zasięgu strefy frontowej zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Nieco cieplej, do 3-5°C, możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. W ciągu dnia strefa frontu przesuwać się będzie powoli na północ, obejmując jutro rejony centralne, w sobotę północne. Za frontem zanotujemy wzrost temperatury, w sobotę nawet do 10-12°C na południu, 5-7°C w centrum, nieco mniej na północy kraju. Prognozowane opady mogą powodować pogarszanie się zagrożeń hydrologicznych na wielu regionach gdzie występują podtopienia i zlania dróg i posesji.

Warto zwrócić uwagę na aktualne i prognozowanie położenie stref ciepłego i chłodnego powietrza nad naszym obszarem synoptycznym. Dobrze ilustrują to mapy topografii względnej poziomów 500-1000, charakteryzujące średnią temperaturę powietrza w tej warstwie: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202402071200&projection=opencharts_europe&valid_time=202402080600 . Wyraźna jest granica między chłodnym powietrzem znad regionów podbiegunowych i ciepłym z regionów podzwrotnikowych. Można zauważyć, że niemal równolegle do tej granicy przebiega gałąź prądu strumieniowego, osiągającego prędkość rzędu 200 km/h awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Na kolejnych sekwencjach prognozy możemy obserwować, jak na nasz region napływa z południa ciepła masa powietrza, dzięki której zanotujemy w weekend tam nietypowe dla lutego wartości temperatury.

Przepysznych pączków, faworków i innych łakoci życząc,

Ryszard Klejnowski

8 lutego, „tłusty czwartek”, 39 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł