Komentarz synoptyka: 2024-02-09

Nieczęsto zdarza się by różnica temperatury między NE a SW kraju przekroczyła 15°C; tak było dzisiaj o godzinie 5.00, gdy w Bielsku Białej zanotowano 10,1°C a w Mikołajkach -5,3°C. W dzień różnica ta nieco się zmniejszy, pozostanie jednak nadal dwucyfrowa, odpowiednio około 10 i 0 stopnia Celsjusza, podobnie będzie również w nadchodzący weekend Nie zabraknie też dzisiaj opadów – deszczu i deszczu ze śniegiem na południu i w centrum, na północy śniegu, jutro już tylko deszczu, miejscami marznącego, mogący powodować gołoledź Duże i całkowite zachmurzenie, przy zbliżającej się do 100% wilgotności powietrza i słabym lub umiarkowanym wietrze sprzyjać będą powstawaniu i utrzymywaniu się, miejscami przez całą dobę mgieł i zamglenia; wiatr powieje z kierunków wschodnich na północy kraju, na południu z kierunków południowych. Początkowo na północnym wschodzie możliwe przejaśnienia. W górach można oczekiwać efektów fenowych, nie sprzyjających utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej.

Przyczyną tak nietypowej dla lutego aury jest wieloośrodkowy niż nad Wyspami Brytyjskimi i Atlantykiem, którego dwie charakterystyczne spirale chmurowe możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl i radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Jego przebiegający równoleżnikowo, również przez południowe regiony Polski front, rozdziela dwie masy powietrza o znacznej różnicy temperatury i wilgotności - suchej i chłodnej na północy oraz wilgotnej i ciepłej na południu (PW – precipitable water w Łebie to 6,13 mm, w Prostejowie 20,67 mm).

Rozbudowywanie się od północnego zachodu zatoki niżu brytyjskiego powoduje wypychanie na północ chłodnej masy powietrza, dobrze ilustrują to prognostyczne mapki temperatury i linii prądu naszego modelu. Linia zbieżności wiatru pokazuje przemieszczanie się linii frontu przy powierzchni ziemi, a aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Na prognostycznych mapach topografii środkowej troposfery (500 hPa) możemy obserwować rozbudowę na południe zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich. W efekcie cyrkulacja na tym i innych poziomach przyjmuje południkowy charakter, sprzyjający napływowi nad nasz region ciepłych mas znad Morza Śródziemnego: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202402081200&projection=opencharts_europe&valid_time=202402102100 . Dopiero w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia cyrkulacja przyjmie składową strefową, a w następny weekend możemy oczekiwać ponownego ochłodzenia.

Ryszard Klejnowski
9 lutego, piątek, 40 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł