Komentarz synoptyka: 2024-02-13

Sytuacja synoptyczna w Europie dość nietypowa dla okresu zimowego. Od paru dni trwa walka między chłodnym powietrzem pochodzenia arktycznego, zalegającym nad północną Skandynawią i północną Rosją, a cieplejszym powietrzem polarno-morskim znad południowo-zachodniej Europy. Polska znajduje między tymi dwiema masami w strefie zalegającego wilgotnego frontu okluzji związanego z układem niżowym z centrum nad Bałtykiem. Na mapach górnych topografii barycznej oraz na mapach przyziemnych widać powolne przemieszczanie się tego układu na północny Bałtyk, oraz jego stopniowe wypełnianie się i powolny zanik. Strefa frontowa z ciepłym i wilgotnym powietrzem polarno-morskim do południa będzie jeszcze oddziaływała na Polskę północną, północno-wschodnią i wschodnią, powoli przemieszczając się nad kraje bałtyckie Litwę, Łotwę i Estonię.

W ciągu dnia nad Polskę od południowego zachodu zacznie wpływać obszar podwyższonego ciśnienia z nieco-chłodniejszym i mniej wilgotnym powietrzem polarno-morskim o równowadze chwiejnej. Ułożenie układów barycznych i frontów przedstawia mapa: www.wetterzentrale.de/de/fax.php?model=dwd&map=1&lid=OP.

Dziś duże i umiarkowane zachmurzenie warstwowe utrzymywać się będzie na północnym-zachodzie, północy i północnym wschodzie kraju, na pozostałym obszarze umiarkowane do małego warstwowo-kłębiaste z rozpogodzeniami.

Słabe opady deszczu i mżawki utrzymywać się będą do południa na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. W ciągu dnia w związku z napływem chwiejnej masy powietrza na całym obszarze Polski mogą wystąpić izolowane, słabo wypiętrzone chmury Cb z przelotnym opadem deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu widoczne na naszych meteogramach: Zakopane www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=661.

Izoterma 0°C nad obszarem Polski będzie oscylowała na wysokości od 600 do 900 metrów. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od +3°C / +4 °C w Suwałkach do +7°C / +9°C we Wrocławiu. W nocy temperatura minimalna od +3°C do +1°C, górach poniżej zera.

Wiatr w ciągu dnia zachodni i północno-zachodni 4-7m/s, przy chmurach Cb usilenia do 8-12m/s, w nocy przechodzący na zachodni i południowo-zachodni słabnący 5-2 m/s.

Krzysztof Maksimiuk 13 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł