Komentarz synoptyka: 2024-02-14

Pogoda w Polsce jak i w Europie centralnej w okresie zimowym dalej mocno nas zaskakuje. Obszar podwyższonego ciśnienia przez noc wciskał się klinem od południowego zachodu nad Polskę, od rana w całym kraju pogoda kształtuje się w wale łączącym układy wysokiego ciśnienia, z których jeden zalega od dłuższego czasu nad północno-zachodnią Rosją, a drugi obejmuje południowo-zachodnią Europę oraz północną Afrykę. Na godzinę 12:00 UTC oś wału ułoży się nad południowo-wschodnią Polską i dalej nad Białorusią.

W drugiej części dnia od zachodu zacznie oddziaływać płytka zatoka niżu z znad Atlantyku z ośrodkiem 985hPa, z frontem ciepłym. Chłodna masa powietrza polarno-morskiego zacznie ustępować ciepłej masie polarno-morskiej, a linia frontu ciepłego w nocy podzieli Polskę na ciepły zachód i chłodny wschód. W kolejnych dniach skrajem wyżu, który będzie się wciąż umacniał nad północną Afryką napływać będą coraz cieplejsze masy powietrza polarno- morskiego. www.wetterzentrale.de/de/fax.php?model=dwd&map=1&lid=OP

W dniu dzisiejszym nad Polską będzie zalegało jeszcze chłodniejsze powietrze polarno –morskie, w ciągu dnia o równowadze warunkowo-chwiejnej z zachmurzeniem warstwowo-kłębiastym Cumulus i Stratocumulus. W godzinach rannych w warstwie przyziemnej w związku z nocnymi rozpogodzeniami i wypromieniowaniem lokalnie wystąpiły spadki temperatury poniżej zera, gdzie występują silne zamglenia, niskie mgły i mgły wysokie, towarzyszą im niskie chmury warstwowe Stratus, które do godziny 9-10.00 powinny ustępować. W ciągu dnia stopniowo od zachodu zacznie napływać cieplejsze i wilgotne powietrze PPm, przechodzące w równowagę stałą z zachmurzeniem typowym dla frontu ciepłego z opadami deszczu.

Wiatr w okolicy osi wału słaby, nie przekraczający 1-3 m/s, miejscami cisza, dalej na zachód od osi, wiatr głównie południowo-zachodni i południowy o prędkości do 4-7 m/s.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia w całym kraju niezbyt zróżnicowana w granicach +5°C /+7°C, tylko na Dolnym Śląsku w granicach +8°C /+10°C. W nocy we wschodniej części Polski temperatury spadną do +2°C / 0°C, co związane będzie z zalegającą tam wciąż chłodną masą powietrza polarno-morskiego, podczas gdy na zachodzie kraju, gdzie napłynie już wyraźnie cieplejsza masa, temperatura powietrza wynosić będzie około +6°C / +7°C .

Izoterma 0°C w ciągu dnia na poziomie od około 800 m na wschodzie Polski do około 1500m na zachodzie.

Krzysztof Maksimiuk, 14 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł