Komentarz synoptyka: 2024-02-16

Polska znajduje się dziś na skraju dwóch głównych układów barycznych: wieloośrodkowego niżu Atlantyckiego, którego jeden z ośrodków przemieścił się już nad Morze Północne i dalej w ciągu dnia przesuwać się będzie nad Skandynawię i Bałtyk, oraz rozległego układu wysokiego ciśnienia znad południowej Europy i północnej Afryki połączonego wałem z wyżem znad Rosji. Adwekcja południowo-zachodnia, o prędkości w granicach 20 – 30 km/h, przynosi nam przegrzane do znacznych wysokości powietrze polarno-morskie, którego napływ w okresie zimowym wywołuje zwykle opady typu „kapuśniaczka” oraz silne zamglenia i mgły adwekcyjne, co też mogliśmy obserwować w dniu wczorajszym na północy i zachodzie kraju. W nocy sytuacja będzie powoli ulegać zmianie, niż który ulokuje się już nad Skandynawią zacznie kłaść się na Polskę od północnego zachodu zatoką z frontem chłodnym, adwekcja skręci na północno-zachodnią i nastąpi napływ chłodnej masy PPm kończący dwudniowy okres ciepła.

Zachmurzenie dziś w większości kraju niewielkie, aura wyżowa. Jedynie na północy kraju w ciepłym wycinku niżu zaobserwujemy chmury piętra średniego i wysokiego związane z frontem ciepłym, który odsunął się już na północny wschód i zalega obecnie nad krajami bałtyckimi i północnym Bałtykiem oraz chłodnym, który w ciągu nocy zacznie przemierzać Polskę z północnego zachodu na południowy wschód i przynosić będzie opady deszczu.

Wiatr w całym kraju południowy o prędkości w przedziale 4 – 7 m/s, dopiero za linią frontu chłodnego będzie następowała zmiana kierunku wiatru na kierunek zachodni.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia na zachodzie kraju osiągać może +15°C / +16°C, taki odczyt na termometrach oznaczałby, że temperatura powietrza w lutym tego roku jest o około 2°C wyższa niż zeszłoroczny rekord czyli 13,5°C odnotowane 23 lutego 2023 roku w Jeleniej Górze. Jednakże do najwyższej historycznej temperatury odnotowanej na terenie Polski w lutym wciąż daleko – 25 lutego 2021 roku w Makowie Podhalańskim odnotowano 22,1°C.


Aleksandra Kulpińska, 16 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł