Komentarz synoptyka: 2024-02-17

Po wczorajszym ciepłym i pogodnym dniu pogodę w Polsce zaczął kształtować niż RIXA znad Skandynawii, którego zatoka z frontem chłodnym przesuwa się z zachodu na wschód kraju, ułożenie układów barycznych i linii frontów przedstawiono na mapie synoptycznej: page.met.fu-berlin.de/wetterpate/static/anabwkna.gif. Oś łącząca centra tego niżu na poszczególnych poziomach barycznych od mapy przyziemniej do poziomu 700 hPa jest pochylona na północ, co zwiastuje dalsze przemieszczanie się RIXY w kierunku Morza Barentsa.
Po przejściu frontu chłodnego, w tylnej części aktywnego niżu nastąpi napływ niejednorodnej masy powietrza złożonej z dwóch mas coraz bardziej chłodnych, a w przejściu między tymi masami zaznaczy się drugorzędny front chłodny zwany też wtórnym. W związku z inwazją chłodu za frontem drugorzędnym zaobserwujemy na mapach górnych 850 hPa dużą różnicę temperatur - w piątek wartości sięgały +7°C / +9°C, dziś spadną do -2°C / -4 °C.

W ciągu dnia nad Polską będzie utrzymywało się duże i umiarkowane zachmurzenie oraz opady deszczu związane z wyżej wymienionymi frontami przechodzącymi przez nasz kraj. Popołudniu na północnym wschodzie i w górach możliwe nawet opady śniegu z deszczem.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia jeszcze wysoka: +10°C / +7 °C w centralnej części Polski, od północy kraju zacznie się stopniowo ochładzać do +6°C / +3°C. W nocy przy rozpogodzeniach temperatury minimalne osiągną wartości od +1°C do -1°C.

Wiatr głównie zachodni i północno-zachodni o prędkości około 4 – 7 m/s, natomiast na Bałtyku i wzdłuż linii brzegowej prędkość wiatru osiągać będzie 7 – 10 m/s, a w porywach nawet 12 – 15 m/s .

Dynamikę procesów pogodowych uspokoi, wraz z odejściem niżu znad Skandynawii, wciskający się klinem na Polskę wyż HOLGER znad południowo-zachodniej Europy.


Aleksandra Kulpińska, 17 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł