Komentarz synoptyka: 2024-02-21

Polska znalazła się na styku głównych układów barycznych determinujących ogólną cyrkulację w naszych szerokościach geograficznych – między rozległym układem wysokiego ciśnienia, na który składają się połączone wyże Azorski i Azjatycki, a niżem Islandzkim, w którego zatoce utworzył się niż Skandynawski. Tak rozlokowane ośrodki baryczne sprzyjają adwekcji zachodniej, która w połączeniu z południkowymi składowymi prądów powietrza w środkowej i górnej troposferze przynosi nam naprzemiennie ciepłe i chłodne masy powietrza polarno-morskiego.

Zatoka niżu Skandynawskiego z systemem okludujących się frontów atmosferycznych przemierzy w ciągu dnia z zachodu na wschód cały kraj niosąc ze sobą pełne zachmurzenie i opady deszczu, początkowo ciągłego, a następnie przelotnego. Rozpogodzenia wystąpią głównie na południu, gdzie widoczne jest jeszcze oddziaływanie obszaru podwyższonego ciśnienia, oraz na północnym-zachodzie po przejściu frontu chłodnego.

Wiatr dziś południowo-zachodni o prędkościach prawie w całym kraju w granicach 4-7 m/s. Jedynie na północy, w związku z „wciskaniem” się zatoki niżu i nieco większym zagęszczeniem izobar, prędkość wiatru wyniesie 6-10 m/s, w porywach do 10-15 m/s.

Maksymalne temperatury w ciągu dnia od +5°C na północnym wschodzie do +10°C na południowym zachodzie kraju. Jednakże, w związku z wysoką wilgotnością jaką niosą morskie masy powietrza oraz dokuczliwym miejscami wiatrem, temperatura odczuwalna będzie niższa od rzeczywistej o około 2 do nawet 4°C. W nocy poniżej 0°C odnotujemy jedynie w górach.

W górnych warstwach troposfery między niżem Islandzkim, a wyżem Azorskim rozciąga się wstęga prądu strumieniowego, która meandruje na wysokości Niemiec na południe, a następnie na północny-wschód opasając dookoła Morze Śródziemne. W tak wytworzonym zakolu wewnątrz meandra południowego powstał niż, który w najbliższych dniach będzie się stabilizował i pozwoli zatoce niżu Islandzkiego wejść w głąb Europy nad Morze Śródziemne, ściągając tym samym do zachodniej Europy chłodniejsze powietrze.

Aleksandra Kulpińska, 21 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł