Komentarz synoptyka: 2024-02-22

Pogodę dziś i w najbliższych dniach kształtować będzie głęboki i rozległy Niż Islandzki, który wciąż wpływa w głąb Europy i kontynuuje dosyłanie nam naprzemiennie ciepłych i chłodnych mas powietrza polarno-morskiego. Obecnie objął swoją przednią częścią cały obszar Polski i w miejsce chłodnej masy PPm przynosi z południowego zachodu masy cieplejsze. Przemieszczanie się bardzo rozległego Niżu Islandzkiego na wschód powoduje występowanie w środkowej i wschodniej Europie ciepłej zimy oceanicznej.

W związku z dużą wilgotnością jaką niosą morskie masy powietrza w całym kraju wystąpi prawie pełne i pełne zachmurzenie, a front ciepły przemieszczający się z południowego zachodu na północny wschód przynosić będzie opady deszczu o intensywności 0.1-1 mm/h.

Wpływ przedniej części niżu stopniowo zmienia w całym kraju kierunek wiatru na południowy. Wiatr ten miejscami będzie silny i porywisty, zwłaszcza na południu kraju gdzie wystąpi efekt fenowy może osiągać prędkości do 15-20 m/s, w pozostałych regionach Polski porywy do 10-15 m/s.

Maksymalne temperatury wyniosą od +6°C na północnym wschodzie do +11°C na południu Polski. Noc również będzie ciepła dzięki adwekcji świeżej, ciepłej masy PPm i dużemu zachmurzeniu.

Przy dalszym przemieszczaniu się Niżu Islandzkiego w rejon Morza Śródziemnego i jednoczesnym powstawaniu nad Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią tzw. wyżów blokujących (co się obecnie prognozuje) następować będzie zmiana cyrkulacji z równoleżnikowej na południkową. Taki układ cyrkulacji sprzyja intensywnej adwekcji ciepła i może nam przynieść w ostatnich dniach lutego napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego.


Aleksandra Kulpińska, 22 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł