Komentarz synoptyka: 2024-02-23

Nad większością obszaru Europy króluje rozległy wieloośrodkowy układ niżowy z centrami nad Wyspami Owczymi, Morzem Norweskim i Morzem Północnym z ośrodkami 965 / 970 hPa. Na Polskę oddziałuje zatoka tego niżu z pofalowanym frontem chłodnym przemieszczającym się z zachodu na wschód kraju. W ciągu dnia nastąpi zmiana cyrkulacji z południowo –zachodniej na południową, izobary ułożą się równolegle do linii frontu, w związku z czym stanie się on quasi-stacjonarny i nie będzie chciał opuścić naszego kraju zatrzymując się na wschodzie.

W nocy w południowo-zachodniej Polsce powstanie kolejne centrum niżu, które wywoła falę na froncie i przyniesie intensywne opady deszczu. Nad Rosją utrzymuje się rozległy układ wyżowy z masą powietrza arktycznego i ośrodkiem 1040 hPa, który w ciągu najbliżej doby jeszcze się umocni i jego centrum osiągnie 1044 hPa. Takie ułożenia układów barycznych spowoduje napływ nad Polskę w ciągu najbliższych kilku dni ciepłych i wilgotnych mas powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo-chwiejnej. Położenie układów barycznych i frontów przedstawia mapa: page.met.fu-berlin.de/wetterpate/static/anabwkna.gif
Na prognostycznych mapach górnych topografii barycznej 850hPa i 700hPa, widać w kolejnych dniach napływ ciepłego powietrza, gdzie prognozowana maksymalna temperatura w centrum i na wschodzie kraju może osiągać wartości powyżej +14°C.
www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=1&model=gfs&var=2&time=6&run=18&lid=OP&h=0&mv=0&tr=6.

Dziś duże i umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu utrzymywać się będzie w centrum, na wschodzie i południu kraju. Na zachodzie, północnym zachodzie i nad morzem zachmurzenie umiarkowane i małe, co widać na naszych meteogramach: Warszawa www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2024022218&row=406&col=250&lang=pl&cname=Warszawa.
Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie oscylowała w przedziale od +6°C / +9 °C.

Wiatr w ciągu dnia nad obszarem Polski zachodni i południowo—zachodni
w przedziale 4-7m/s z porywami do 10-15 m/s, w górach kolejny dzień z wiatrem halnym.

Krzysztof Maksimiuk , 23 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł