Komentarz synoptyka: 2024-02-24

Rozległy układ niżowy znad Morza Norweskiego z ośrodkiem 968 hPa dalej kształtuje pogodę w naszym kraju. W zatoce niżowej zalegającej nad Polską powstał wciągu ostatnich 12 godzin wtórny układ niżowy, którego ruch określać będzie prąd strumieniowy rozciągający się od Włoch przez Czechy i Polskę do Finlandii. Powstawanie tego rodzaju niżów jest związane z procesami zachodzącymi w wyższych warstwach atmosfery, fale na frontach w pobliżu ziemi tworzą się pod falowymi deformacjami górnych stref frontowych lub odgałęzieniami jet-streamu. Linia pofalowanego frontu chłodnego zalegająca na wschodniej granicy naszego kraju powoli zacznie się przesuwać na Białoruś i Ukrainę, będzie to związane z delikatną zmianą cyrkulacji południowej na południowo-zachodnią. Położenie strefy frontowej widoczne na satelitarnym zdjęciu:
www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html

W godzinach rannych strefa frontowa z większymi opadami deszczu występować będzie jeszcze od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze, a następnie przemieści się nad Bałtyk. Na Mazowszu, Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie słabe zanikające opady deszczu w ciągu dnia.

Nad Polską duże i umiarkowane zachmurzenie utrzymywać się będzie w pierwszej części dnia, po południu stopniowy zanik zachmurzenia z rozpogodzeniami.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia w przedziale od +8°C / +10°C, tylko nad morzem chłodniej +4°C / +6°C. Temperatura minimalna w nadchodzącej nocy spadnie do +3°C / +1°C w związku z licznymi rozpogodzeniami.

Wiatr w pierwszej części dnia zachodni i południowo-zachodni umiarkowany 3-6m/s, na północnym-wschodzie z usileniami do 10-12m/s. W drugiej części dnia i w nocy południowy i południowo-wschodni słabnący 5-2 m/s.


Krzysztof Maksimiuk, 24 lutego 2024 roku

Udostępnij artykuł