Komentarz synoptyka: 2024-02-25

W ciągu ostatniej doby dokonała się generalna przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału w całej troposferze, obejmującej zwłaszcza południową i środkową Europę, za sprawą potężnego wyżu kontynentalnego, lokującego swoje centrum 1047 hPa, na pograniczu Kazachstanu i europejskiej Rosji, oraz niewielkich ośrodków niżowych znad południowej Finlandii i Sycylii. To pomiędzy nimi rozciąga się mało aktywny, główny front atmosferyczny, na południu sięgający aż po Libię, ulegający zafalowaniom (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Polska pozostaje pod frontowym zachmurzeniem, głównie przez rozproszone chmury piętra niskiego (Sc) oraz wysokiego (Ci i Cs),przykrywających niemal cały obszar kraju, ale słabe, śladowe, rozproszone opady deszczu, niesięgające 0,5 mm/1godzinę, występują głównie na wschodzie środkowym i południowym. Tutaj temperatura sięga 8, 9 stopni, natomiast na pozostałym obszarze kraju przeważnie 1, 2 stopnie, a lokalnie nawet nieco poniżej zera. Wiatr słaby południowo wschodni lub cisza wiatrowa, to efekt słabego gradientu barycznego pomiędzy Wyspami Brytyjskimi na zachodzie oraz Białorusią, Ukrainą i Półwyspem Bałkańskim na wschodzie i niemal wszystkimi akwenami rozległego Morza Śródziemnego.

W ciągu dnia sytuacja nie ulegnie istotnej zmianie, nadal będziemy pod wspomnianym zachmurzeniem frontowym, miejscami, na wschodzie możliwe są słabe, punktowe opady deszczu, może popadać także na zachodzie kraju. Wiatr nadal południowo wschodni, nanoszący ciepłe powietrze znad Słowacji i Ukrainy, w którym temperatura na południowym wschodzie sięgnie około 14, 15 stopni. Najchłodniej, z temperaturą 8, 10 stopni będzie od Śląska Dolnego i Opolskiego po Pomorze Gdańskie i dalej na wschód po Mazury i Suwalszczyznę.

W porze nocnej front ciepły postępować będzie w kierunku północno zachodnim, na północy kraju oraz na zachodzie, przy słabym wietrze lub ciszy wiatrowej i spadkami temperatury z zbliżonej do zera i wzroście wilgotności względnej, spodziewane są mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 100, 300 metrów oraz niskie chmury warstwowe (St), może też popadać. Na pozostałym obszarze wyraźnie cieplej, ale spodziewane są opady deszczu, a w Tatrach deszczu ze śniegiem, nasuwające się znad Słowacji w kierunku północno wschodnim nad Lubelszczyznę.

Jutro wpływ wyżu i postępujące ocieplenie rozprzestrzeniać się będzie w kierunku zachodnim i niemal całe południe kraju będzie z temperaturą z dnia dzisiejszego. Na pozostałym obszarze nadal wyraźnie chłodniej przy adwekcji chłodnego powietrza znad Bałtyku. W porze nocnej ponownie mgły i niskie chmury Stratus. Równocześnie będziemy obserwowali zmaganie się wspomnianego wyżu z niżem atlantyckim, wchodzącym nad Bretanię i kierującym się w rejon Zatoki Lwiej, Jego zatoka skierowana na północny wschód sięgać będzie nad Warmię, Mazury i Suwalszczyznę. W tym samym czasie na krańcach wschodnich spodziewane są opady deszczu nanoszone znad Adriatyku w strefie uaktywniającego się frontu.

Jarosław Olędzki,
25 lutego 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł