Komentarz synoptyka: 2024-02-27

Tegoroczny luty był i jest nadal pełen meteorologicznych kontrastów; jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy blisko piętnastostopniową różnicę temperatury między północnym wschodem a południowym zachodem kraju, dzisiaj nieco mniejszy kontrast, bo tylko około dziesięciostopniowy zanotujemy między południowym wschodem a północnym zachodem i zachodem; podobne różnice wystąpią również jutro. Na południu i w centrum będzie na ogół pogodnie, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, głównie przez chmury górnego i średniego piętra, bez opadów, na północy i zachodzie duże zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu, rano mogą wystąpić mgły lub zamglenie Temperatura od 15-17°C na NE, E i w centrum kraju, do 5-7°C na NW i W. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zmiennych, w zależności od aktualnego położenie frontu, generalnie z kierunków północnych na zachodzie i południowych na wschodzie.

Nad naszym obszarem zainteresowania dominują dwa aktywne centra niżowe, jedno nad północnym Atlantykiem, Islandią i Wyspami Brytyjskimi, drugie nad Morzem Śródziemnym, oba w południkowo rozciągającej się górnej zatoce. Towarzyszą im również dwa obszary wysokiego ciśnienia – Wyż Azorski i wyż nad Rosją. Strefy frontowe obu niżów są dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Szczególnie wysoka jest aktywność układu nad Morzem Śródziemnym, służby meteorologiczne Włoch, Francji i Hiszpanii wystawiły ostrzeżenia przed intensywnymi opadami: meteoalarm.org/en/live/warning/8cc249ed-f160-4c0b-9895-53e10d60c9db#list .

Z ośrodkiem tym związana jest obejmująca nasz kraj zatoka niżowa z frontem ciepłym, rozdzielającym ciepłą masę powietrza napływającego z południowego wschodu, od chłodnej z północy. Jutro, pod naporem niżu znad Morza Północnego zatoka z frontem przemieści się nieco na wschód, z opadami obejmującymi również centrum i wschód kraju, nadal jednak utrzymywać się będzie znaczny kontrast temperatury nad obszarem kraju. Szczegółowe położenie stref opadu można śledzić na naszych mapach prognostycznych i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Jak możemy zauważyć na kolejnych sekwencjach map prognostycznych środkowej troposfery (500 hPa) z izotermami poziomu 850 hPa, układ południkowo rozciągniętej zatoki z „odciętym” górnym ośrodkiem niżowym jest quasi stacjonarny charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202402270000&projection=opencharts_europe&valid_time=202402270000 . Przenosi ciepłe masy powietrza daleko na północ Rosji, pa zachodniej stronie zatoki napływa nad Morze Śródziemne chłodnej masa polarna morska. Podtrzymuje to zachodzące tam procesy cyklogenezy a nad naszym obszarem frontogenezy, afekty której możemy na bieżąco obserwować.

Ryszard Klejnowski

27 lutego, wtorek, 58 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł