Komentarz synoptyka: 2024-02-28

Dzisiaj nad nami panować będą trzy strefy pogodowe: pierwsza, szeroka na kilkaset kilometrów strefa zafalowanego frontu ciepłego związanego z niżem śródziemnomorskim, ciągnąca się od Opolszczyzny i Dolnego Śląska przez centrum po Suwalszczyznę. Przy dużym i całkowitym zachmurzeniu występują i występować będą słabe opady deszczu lub mżawki, do godzin okołopołudniowych mogą utrzymywać się mgły i zamglenia Na nieco lepszą pogodę możemy liczyć w wąskich pasach na północnym zachodzie i południowym wschodzie, właściwie tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – tak umiarkowane zachmurzenie i bez opadów Nadal utrzymywać się będzie znaczne zróżnicowanie temperatury – od 15 -17°C na południowym wschodzie, 8-11°C w strefie frontu i 5-7°C na północnym zachodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zmiennych, zależnym od położenia strefy frontowej, z kierunków południowych na południowym wschodzie i północnych na zachodzie i północy. Aktualne położenie i ewolucje strefy frontowej możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl/country/pl i radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Wielkoskalową przyczyną tak kształtującej się, nieoczekiwanej dla drugiego miesiąca roku pogody jest dokonująca się od wielu dni przebudowa pola geopotencjału w troposferze. Zachodnia, z odchyleniem północnym cyrkulacja strefowa przynosząca umiarkowanie zimową aurę, ewoluuje w kierunku cyrkulacji południkowej, przenosząca nad nasz region ciepłe masy z południa. Tymczasem nad zachodnie rubieże kontynentu napływa również południkowo, lecz z północy chłodne powietrze, przynosząc nad Półwysep Iberyjski nietypowe dla tego regionu opady śniegu i niskie wartości temperatury.

Zdjęcia satelitarne www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd pokazują całą złożoność sytuacji barycznej nad naszym obszarem synoptycznym. Panujący nad północnym Atlantykiem niż łączy się zatoką z niżem śródziemnomorskim, a klin Wyżu Azorskiego próbuje połączyć się wyżem znad Rosji. W efekcie tego obszar naszego kraju znajduje się w wypełniającej się zatoce niżu śródziemnomorskiego z quasi stacjonarnym frontem. Różnica właściwości mas napływających po obu stronach frontu powoduje tak zróżnicowane na naszym obszarze warunki pogodowe. Jak pokazują nasze (i nie tylko) mapy prognostyczne strefa frontu i opadów przemieści się jutro na wschód, znajdziemy się pod wpływem wyżu, a w następnych dniach zatoki niżowej układu znad Wysp Brytyjskich.

Po dwudniowym, nieznacznym ochłodzeniu spowodowanym napływem chłodu z północy, w drugiej połowie tygodnia i w pierwszych dniach marca zapanuje ponownie ciepła aura. W wyniku wspomnianej wyżej przebudowy cyrkulacji w skali kontynentalnej napływać będą nad nasz region ciepłe masy powietrza z południa. Dobrze ilustrują to mapy topografii względnej 500-1000 hPa ECMWF, pośrednio charakteryzujące średnią temperaturę warstwy powietrza między tymi poziomami charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202402271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202402271200 . Na tle izobar ciśnienia na poziomie morza możemy śledzić kierunki napływu mas o różnych charakterystykach. Podobne wnioski, dla mniejszej skali czasowej i przestrzennej możemy wyciągać analizując mapy prognostyczne temperatury i linii prądu z naszego modelu.

Ryszard Klejnowski

28 lutego, środa, 59 dzień 2024 roku; 7:00

Udostępnij artykuł