Komentarz synoptyka: 2024-02-29

Meteorologiczną zimę pożegnamy dzisiaj pochmurną, lecz ciepłą jak na luty aurą, przeważać będą chmury niskiego piętra, na północnym zachodzie i południowym wschodzie możliwe przejaśnienia, na ogół bez opadów, chociaż nasze mapy prognostyczne sugerują możliwość ich lokalnego wystąpienia w śladowych ilościach. Temperatura od 7-9°C na północy do 12-14°C na południu kraju, powieje umiarkowany wiatr z kierunków południowych, na południu mgły i zamglenia mogące utrzymywać się do godzin przedpołudniowych.

Obserwowana w ostatnich tygodniach i prognozowana na najbliższych kilka dni pogoda, nietypowa jak na dotychczasowe wyobrażenia o zimie, jest efektem istotnej przebudowy w troposferze pól barycznych nad naszych obszarem synoptycznym. Zwykle zimą zachodnia cyrkulacja strefowa z silnym odchyleniem północnym lub wręcz północna powodował napływ chłodnych mas powietrza. Najmroźniejsze epizody zimowe wiązane były zwykle z napływem chłodnego powietrza z północnego wschodu lub kontynentalnego ze wschodu, na obrzeżach wyżu znad północnej Rosji.

Zachodzący proces przebudowy cyrkulacji strefowej na południkową w środkowej troposferze możemy obserwować na kolejnych sekwencjach map prognostycznych ECMWF poziomu 500 hPa z izotermami poziomu 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202402281200&projection=opencharts_europe&valid_time=202402290000 . Związana z wtargnięciem chłodu znad Morza Arktycznego i Grenlandii zatoka niżowa pogłębiając się migruje na południe, wraz z rozwijającym się w jej obrębie górnym niżem. Napływ chłodu nad cieplejsze wody Atlantyku możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd w postaci pól komórek konwekcyjnych docierających do Wysp Azorskich.

Procesowi przebudowy pól towarzyszy aktywna, zstępując gałąź prądu strumieniowego, którego prędkość osiąga 260 km/h. Gwałtowny zwrot kierunku prądu na północno wschodni następuje z rejonie Zatoki Biskajskiej na obrzeżach Wyżu Azorskiego, sięgającego klinem po Skandynawię: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Połączenie się zstępującego z północy niżu z niżem znad Morza Śródziemnego tworzy wielkoskalową strefę cyrkulacji południkowej zapewniającej ciepły pierwszy tydzień meteorologicznej wiosny. Tak głębokie, południkowe meandry prądy strumieniowego i duża amplituda fal w polu geopotencjału powoduje, związane z nimi warunki pogodowe charakteryzują się znaczną stabilnością, modyfikowaną czynnikami adwekcyjnymi, radiacyjnymi i lokalnymi. Możemy to obserwować i analizować na naszych mapach i meteorogramach prognozujących łagodny pogodowo początek marca i nadchodzący weekend.

Ryszard Klejnowski

29 lutego, czwartek, 60 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł