Komentarz synoptyka: 2024-03-02

Nadal ciepło, pochmurno, a miejscami słabe opady deszczu, taki charakter pogody utrzymującej się od dość długiego czasu zawdzięczamy napływającemu znad wschodnich akwenów Morza Śródziemnego z przyległościami, ciepłego powietrza, mocno zmodyfikowanego przez kontynentalne, bardzo urozmaicone podłoże, sprzyjające jego osuszaniu się. Pionowe profile troposfery z kierunku adwekcji wskazują na brak istotnych chmur piętra średniego, a utrzymują się bezopadowe chmury piętra wysokiego i piętra niskiego, z których pada słaby deszcz, ale nie wszędzie, bo tylko z tych grubszych chmur w strefach frontowych.

Dzisiaj nadal pochmurno, a słabe opady deszczu spodziewane są dopiero w drugiej połowie dnia w Beskidach Zachodnich, w porze nocnej wyraźnie rozpraszające się. Temperatura nadal zróżnicowana, od najwyższej na poziomie 14, 15 stopni na Śląsku Dolnym i w Wielkopolsce, gdzie będzie najcieplej, do zaledwie 7, 8 stopni na północnym wschodzie. Wiatr nadal południowo wschodni, umiarkowany, na zachodzie i południu miejscami słaby, natomiast na rozległym północnym wschodzie dość silny i porywisty, w porywach dochodzący 13, 15 m/s, obniżający temperaturę odczuwalną o parę stopni. Ciśnienie tylko nieznacznie będzie się wahało, pomiędzy rozległym wyżem kontynentalnym 1040 hPa z centrum na pograniczu Kazachstanu i Rosji europejskiej oraz Syberii Zachodniej, a rozległym obszarem niskiego ciśnienia znad Atlantyku wschodniego od Morza Barentsa, przez Morze Norweskie i Północne, Wyspy Brytyjskie, a dalej na południowy wschód nad Morze Śródziemne. To tutaj dwa kolejne niże atlantyckie kończą swój żywot, wypełniając się chłodnym powietrzem zaciągniętym znad wschodniego Atlantyku, we wspomnianym obszarze niskiego ciśnienia i klinem wyżowym wychodzącym od Wysp Azorskich aż po Morze Grenlandzkie.

To jest stan na dzień dzisiejszy, ale już w horyzoncie czasowym naszego modelu, rysuje się istotna zmiana rozkładu ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Niebawem redukowany będzie klin wyżu kontynentalnego znad Bałkanów. Natomiast w stronę Skandynawii rozbudowywać się będzie klin wyżowy znad Rosji, łączący się z formującym się ośrodkiem wysokiego ciśnienia na wodach północnego Atlantyku, od Spitsbergenu po Islandię. Nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego „przebijać się będzie”, wspomniany niż znad atlantycki. Stopniowo zmieniać się będzie kierunek napływu powietrza.

Jutro czeka nas jeszcze tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. Znad Ukrainy i Słowacji nasuwać się będą słabe, wręcz symboliczne opady deszczu w strefie frontu okluzji. Nadal pochmurno, miejscami przejaśnienia i niewielkie, krótkotrwałe tzw. „okna pogodowe”. Temperatura na poziomie dzisiejszej, tylko na północnym wschodzie nieco niższa od dzisiejszej, a w porze nocnej zejście jej do około zera, to efekt zmiany wiatru z południowo wschodniego na wschodni.


Jarosław Olędzki,
2 marca 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł