Komentarz synoptyka: 2024-03-04

Za nami ciepły i pogodny weekend, nowy tydzień przyniesie istotne zmiany aury, w myśl powiedzenia „w marcu jak w garncu”. Mimo że marzec to już meteorologiczna wiosna, zima nie pozwoli o sobie zapomnieć; najbliższe dni ze znacznie niższą temperaturą i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu Dzisiaj i jutro w niemal całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie z niezbyt intensywnymi opadami, temperatura od 2-4°C na północy, około 5-10°C w centrum do 12-14°C na południu kraju, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z północnego wschodu i wschodu, na południowym wschodzie z kierunków południowych. Powoli od północnego wschodu wzrastać będzie ciśnienia, na południu zaobserwujemy również na zdjęciach satelitarnych słabą aktywność cyklonalną: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd , a strefy opadów na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

W komentarzach dotyczących pogody w minionym tygodniu pisaliśmy o głównej przyczynie tak ciepłej drugiej połowy lutego, południkowej cyrkulacji tak przy ziemi, jak i w atmosferze swobodnej. Przenosiła ona ciepłe masy powietrza w centralne i północne regiony kontynentu. Najbliższe dni przyniosą natomiast przebudowę pól barycznych w swobodnej atmosferze, tym razem na niemal strefową, lecz wschodnią. Nad Rosją i północą Półwyspu Skandynawskiego rozrasta i umacnia się wyż z ciśnieniem w centrum rzędu 1030 hPa, który zgodnie z prognozami o większym wyprzedzeniu utrzyma się na tej pozycji do końca tygodnia. Tym samy, jak to pokazują nasze prognostyczne mapy temperatury i linii prądu napływać będzie z kierunków wschodnich chłodniejsze powietrze polarne kontynentalne. W drugiej połowie tygodnia możemy spodziewać się znacznejszych spadków temperatury, a w nocy do kilku stopni poniżej zera.

Warto zwrócić uwagę na prognozowany przez model cyklonalny kierunek ruchu pól zachmurzenie i opadów nad naszym krajem. Izobary przyziemne na południu kraju tylko częściowo to tłumaczą. Główną przyczyną jest niewielki górny niż z „kroplą” chłodu, powstały na peryferiach wyżu, widoczny na mapie poziomu 500 hPa z izotermami poziomu 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202403031200&projection=opencharts_europe&valid_time=202403041500 . Nawet niewielki górny niż z chłodnym jądrem sprzyja generowaniu wielkoskalowych prądów wstępujących, sprzyjających rozwojowi konwekcji i opadów przelotnych a nawet burz, jak to prognozuje nasz model np. dla Krakowa. W chłodnej porze roku efekty oddziaływania górnego niżu nie są zbyt spektakularne, w ciepłej porze roku są one znacznie intensywniejsze, z opadami nawalnymi i często z gradem.

Ryszard Klejnowski

4 marca, poniedziałek, 64 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł