Komentarz synoptyka: 2024-03-05

Dzisiejsza aura niewiele będzie się różnic od wczorajszej, będzie jednak nieco chłodniej, zgodnie z zapowiadaną dalszą tendencją powrotu do bardziej zimowych klimatów. Przeważać będzie duże zachmurzenie z niezbyt intensywnymi opadami deszczu ciągłymi i lokalnie przelotnymi, na północnym wschodzie i północy deszczu ze śniegiem, w górach śniegu; temperatura 4-6-10°C odpowiednio: nad morzem, w centrum i na południu kraju; powieje słaby lub umiarkowany wiatr z północnego wschodu. W nocy na północnym wschodzie spadki temperatury nieco poniżej zera.

Nad Półwyspem Skandynawskim umacnia się wyż z ciśnieniem rzędu 1035 hPa w centrum, sięgający dzisiaj klinem nad północne rejony kraju, jutro i najbliższych dniach obejmie obszar całego kraju. Tymczasem płytka zatoka niżowa na południu, związana z górnym niżem na poziomie 500 hPa charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202403041200&projection=opencharts_europe&valid_time=202403050600 i zafalowanym frontem generuje wspomniane wyżej opady. Ich przestrzenny rozkład ilustrują zdjęcia satelitarne www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowania radarowe awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Zwraca uwagę cyklonalny ruch stref zachmurzenia i opadów, odbywający się na tle wzrastającego ciśnienia na poziomie morza. Górny niż, sterujący tym procesem zaniknie jutro przemieszczając się na północny zachód pod naporem wyżu skandynawskiego, zanikną również opady. Jutro mogą pojawić się słabe opady związane z napływem chłodniejszego powietrza z północnego wschodu.

Jak możemy wnioskować z dynamiki zachmurzenia na zdjęciach satelitarnych i kolejnych sekwencji prognozy pola barycznego w środkowej troposferze w pierwszej połowie marca dominować będzie strefowa cyrkulacja wschodnia z napływem umiarkowanie chłodnej masy powietrza polarnego kontynentalnego. Chociaż zimą, przy napływie z tego kierunku, również północno wschodniego oczekiwać można by silnych mrozów, tym razem tego nie doświadczymy. Przyczyn tego można dopatrywać się między innymi w braku pokrywy śnieżnej za naszą wschodnią granicą i znacznych obszarach Rosji: cbkpan.pl/snieg/snieg-mapa/ . Pamiętamy, że w drugiej połowie lutego nad obszary te, aż po Półwysep Kola sięgał od południa „jęzor” ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Coraz dłuższy dzień i wyżej stające nad horyzontem Słońce ograniczają możliwości znaczniejszego wychłodzenia, jednak decydującym będzie czynnik adwekcyjny. Na mapach prognostycznych topografii względnej 500-1000: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202403041200&projection=opencharts_europe&valid_time=202403050900 obserwować możemy jęzor chłodu znad Arktyki zmierzający na południe aż po Morze Czarne, omijający jednak nasze wschodnie granice. Chociaż to tylko prognozy, można oczekiwać, że nie musimy spodziewać się u nas zimowych kataklizmów, o jakich wieszczą niektóre media.

Ryszard Klejnowski

5 marca, wtorek, 65 dzień 2024 roku; 7:00

Udostępnij artykuł